/hamag/assets/spector-slajder-960-jpg-4586.jpeg

Zostań mistrzem fontów

Oto wymarzony gadżet grafika.

Data publikacji: 02.09.2016

Jeśli rozumiesz różnicę między fontem a czcionką, Lobster to dla ciebie nie tylko pyszna pozycja w menu, a pierwsze co widzisz na plakatach to kerning, zakochasz się w Spectorze. Najnowszy projekt studentki z Wielkiej Brytanii to prawdziwa gratka dla grafików.

Każdy, kto ma do czynienia z typografią, wie jak ważne jest dopasowanie odpowiedniego fontu, ustalenie idealnych i harmonijnych odległości między poszczególnymi znakami, a także, jak trudne bywa dopasowanie koloru, tak by to, co widzimy na monitorze komputera, odpowiadało wydrukowi. Praca grafika wymaga często miary w oku i idealnej pamięci do setek dostępnych krojów fontu. Wielu profesjonalistów już na pierwszy rzut oka potrafi rozpoznać, którego z nich użyto na billboardzie, a niewielkie potknięcia typograficzne rażą ich niczym błędy ortograficzne polonistę. Fiona O’Leary, studentka Royal College of Art, oddała w ich ręce małego asystenta, który znacząco przyspieszy ich pracę. Spector to niewielkie urządzenie, przypominające nowoczesną pieczątkę. W rzeczywistości jednak wypakowane jest doskonałym oprogramowaniem, które rozpoznaje fonty, wielkość i kolor znaków (zarówno w RGB jak i CMYK), a także odstępy między nimi. W dodatku może być użyte na dowolnej książce, magazynie, plakacie, a nawet menu w restauracji. Co istotne, zostało zaprojektowane tak, by służyć jako uzupełniające urządzenie do programów graficznych takich jak np. InDesign. O’Leary jako graficzka, doskonale rozumie bolączki zawodowe osób związanych z designem. Ponieważ sama borykała się z wieloma problemami związanymi z typografią i przygotowaniem swoich projektów do wydruku, jako pracę dyplomową stworzyła na nie idealne remedium. Spector ma wbudowaną kamerę, która po wciśnięciu przycisku, robi zdjęcie zapisanej stronie i porównuje litery z wydruku ze swoją bazą fontów. W ten sposób z łatwością jest w stanie wskazać, którego z nich użyto.

– Widzę to jako narzędzie służące lepszemu rozumieniu typografii i uczynienie jej bardziej przejrzystą – O’Leary podkreśla, że jej projekt jest idealny dla tych, którzy wciąż uczą się jak najlepiej używać konkretnych fontów i adaptować do swoich projektów. Na razie stworzono jedynie prototyp rozpoznający kilka różnicy krojów, ale nie ma przeszkód, by wgrać ich więcej. Przedsiębiorcza studentka już zbiera niezbędne finanse poprzez crowdfunding. Czy Spector pozwoli uniknąć typograficznych wpadek na billboardach i w prasie? Możliwe, że niedługo się przekonamy.

 

Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.