/hamag/assets/cyborg-slaj-900-jpg-3527.jpeg

Zostań cyborgiem

Firma z Wielkiej Brytanii daje szansę zmienić się w cyborga.

Data publikacji: 15.07.2016

Ulepszanie natury i technologiczne usprawnienia ciała powoli przestają być tylko domeną filmów sci-fi. Cyborg Nest daje każdemu szansę, by poprawił swoje zmysły i możliwości. Nadchodzi era cyborgów?

Z jego głowy wystaje tajemnicza antena zwana „eyeborgiem”, pozwalająca widzieć podczerwień i ultrafiolet, a nawet odbierać telefon... we własnej głowie. Oto Neil Harbisson, pierwszy zarejestrowany cyborg oraz członek teamu Cyborg Nest, przedsiębiorstwa, które dzięki technologiom ulepsza zmysły. Harbisson, uważa, że ludzkim obowiązkiem jest ulepszanie natury i rozszerzenie swoich możliwości.

– Zostanie cyborgiem, to nie tylko życiowy wybór. To też postulat artystyczny – moje ciało i mózg traktuję jak rzeźbę – tak Harbisson tłumaczy powody, którymi kierował się, wszczepiając sobie implanty. Jako malarz czuł potrzebę poszerzenia możliwości odbioru świata. Dzięki „eyeborgowi” może doznawać synestezji zmysłów, np. zobaczyć dźwięki jako feerię barw. Pierwotnie, projekt miał pomóc mu w walce z achromatopią, rzadką odmianą choroby, charakteryzującą się ślepotą barwną. W efekcie jednak powstało niezwykłe urządzenie oraz Cyborg Nest, które daje innym możliwość zobaczenia dźwięków. Slogan firmy, „Design your evolution” dobrze oddaje ideę. Cyborg Nest sprzedaje sztuczne zmysły, działające podobnie jak antena Harbissona.

Po minimalnej ingerencji w ciało, pozwalają doznać nowych wrażeń zmysłowych. W ofercie znajduje się m.in. Zmysł Północy, który ma zapewniać doskonałe wyczucie kierunku, a także pozwoli na tworzenie lepszych wspomnień i zapamiętywanie map. Już w tej chwili na stronie Cyborg Nest, można zamówić preorder, a to dopiero pierwszy z planowanych gadżetów. North Sense ma kosztować około 1400 PLN, a pierwszymi osobami, którym zostanie wszczepiony, będą członkowie zespołu Cyborg Nest: CEO firmy, Liviu Babitz oraz Scott Cohen. W projekt poza nimi zaangażowała się także artystka Moon Ribas, która dzięki implantom w rękach wyczuwa ruchy sejsmiczne. Wszyscy są zwolennikami wykorzystania internetu i technologii jako zmysłu. Według nich już w latach 20 XXI wieku, cyborgi zaczną być czymś realnym


Źródło: Cyborg Nest / F5

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.