Znamy zwycięzców Grand Press Photo 2016

Konkurs dla najlepszych fotoreporterów z Polski został rozstrzygnięty. Zwycięski kadr uchwycił Dawid Zieliński.

Data publikacji: 13.05.2016
Prawie 5 tysięcy doskonałych zdjęć reporterskich i prasowych nadesłano na konkurs dla zawodowców z całej Polski organizowany przez Press. Konkurs to okazja do podziwiania niezwykłych, często bardzo wzruszających i pełnych emocji scen, dokumentujących najważniejsze wydarzenia z całego świata.

Jest na nim nadzieja, chaos i rozpacz. Tak zdjęcie „Kontakt”, które wygrało tegoroczny konkurs Grand Press Photo, opisuje Kadir van Lohuizen, przewodniczący Jury. Fotografia zrobiona w październiku 2015 przedstawia odbijających się w szybie uchodźców, obserwujących nadpływający prom w greckim porcie. Zdjęcie pochodzi z reportażu, który przedstawia wędrówkę i pierwsze chwile uchodźców w nowych krajach. Kompozycja zdjęcia i bardzo aktualny temat zwracają uwagę – w zeszłym roku do Europy przybyło ponad milion uchodźców. Nic dziwnego, że kadr zdobył tytuł zdjęcie roku, jak i wygrał w kategorii pojedynczego zdjęcia w kategorii Wydarzenia. Poza fotografią Zielińskiego, do finału zakwalifikowało się 66 reporterów, którzy łącznie zgłosili 59 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, a także 4 projekty dokumentalne.

Kategorie w których zgłaszane są zdjęcia to Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i człowiek oraz Portret sesyjny. Od 2015 roku oddzielnie oceniane są projekty dokumentalne i tzw. Photo Book. Mecenas konkursu, Nikon, także przyznaje specjalną nagrodę. Wśród laureatów znalazło się wielu fotografów prasowych, m.in. z Gazety Wyborczej , PAP-u czy Polityki, a także freelancerzy czy profesjonaliści z agencji fotograficznych. Nagrodę za Photo Book otrzymał Maciej Jeziorek za książkę „317 days to Mars”. To ponad 121 zdjęć porównujących egzotykę Indii i poczucie wyobcowania, jakiego doświadcza tam Europejczyk, do odwiedzin na Marsie.

Tytuł nawiązuje także do wysłania przez Indie w 2013 roku rakiety na Czerwoną Planetę. Konkurs cieszy się sporym zainteresowaniem wśród zawodowych fotografów, a w jury zasiadają najwyższej klasy profesjonaliści. Przewodniczącym tradycyjnie jest laureat World Press Photo – w tym roku był to Kadir van Lohuizen, jeden z założycieli agencji NOOR, wielokrotnie nagradzany za swoje prace, dokumentujące m.in. konflikty w Afryce.

Źródło: Grand Press Photo/Digital Camera

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.