/hamag/assets/zaluzje-slajd-jpg-9626.jpeg

SolarGaps, żaluzje wypełnione technologią

Mieszkasz w bloku, ale marzysz o inteligentnym ekomieszkaniu, które wpisywałoby się w filozofię zrównoważonego rozwoju? Poznaj SolarGaps.

Data publikacji: 25.05.2017

Energia słoneczna to sprytny sposób na oszczędzanie, a przy okazji pozwala na zadbanie o środowisko. Dlatego panele słoneczne to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto zwraca uwagę na ekologiczne aspekty swoich wyborów. Niestety, wiele z nas mieszka w blokowiskach, gdzie trudno mówić o energii odnawialnej i „zielonych” rozwiązaniach. Jeśli jednak zależy wam na ciekawej opcji, by zadbać o swój portfel i środowisko, a nie dysponujecie sporym dachem lub ogrodem, na pomoc przyjdą wam... żaluzje.

Laptop, lodówka, radio, suszarka, pralka... To wszystko zużywa prąd. Jeśli wasze komputery są włączone niemal non stop, wyraźnie odbija się to na rachunkach. Jest jednak sposób, by zmniejszyć je nawet o 70%. Wystarczy tylko skorzystać z SolarGaps – pierwszych żaluzji wykorzystujących energię słoneczną. Zaledwie jeden metr kwadratowy zamontowanych żaluzji może wytworzyć 100 watogodzin energii – to oznacza, że przeciętna żaluzja jest w stanie naładować waszego laptopa. Sprytne żaluzje automatycznie odwracają się w kierunku słońca, by zoptymalizować pobieranie energii – system ten opracowano analizując sposób, w jaki słoneczniki przekręcają swoje kwiaty w stronę światła.

SolarGaps można poza tym sterować poprzez dedykowaną aplikację na smartfony. Inteligentny gadżet pozwala także przekierować energię wprost do urządzeń lub magazynować ją na później. Jak zapewniają twórcy gadżetu, zamontowanie SolarGaps na zewnątrz przeciętnego trzypokojowego mieszkania ma pozwolić zmagazynować 600 watogodzin energii. Ich montaż jest bardzo prosty – ich zdjęcie i zamontowanie żaluzji w innym mieszkaniu lub pomieszczeniu nie stanowi żadnego problemu. W dodatku łatwo można je podłączyć pod systemy inteligentnego zarządzania domem od Google Home czy Nest. Jak podkreślają twórcy, to nie tylko świetny gadżet do prywatnych domów, bo solarne żaluzje sprawdzą się świetnie także w biurowcach czy sklepach, przy okazji pozwalając na oszczędność na klimatyzacji poprzez system sterowania temperaturą. Niestety, na razie ta technologia nie jest tania. Najmniejszy zestaw żaluzji kosztuje 390 dolarów, a kompleksowe zestawy do większych mieszkań mogą kosztować od 5 do 9 tysięcy dolarów, a nawet więcej.


 

Źródło: SolarGaps / Kickstarter

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.