Z psiego serca

Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zapaleni psiarze znają wartość psiej miłości. Nikon pomaga spojrzeć na nią z innej strony.

Data publikacji: 02.04.2017

W Polsce jest ich aż 7 milionów, z czego jedynie około 0,5 miliona ma rodowód. Oczywiście mowa o psach. Polacy coraz bardziej doceniają towarzystwo tych inteligentnych i towarzyskich zwierząt. Przybywa nie tylko zwierzaków różnych ras, ale też psiolubnych miejsc oraz marek oferujących różnorodne gadżety i akcesoria. Na popularności zyskują także psie sporty i aktywności, które są dedykowane psiarzom. Specjalnie dla nich Nikon stworzył intrygujący projekt, który pozwala spojrzeć na psio-ludzką więź z punktu widzenia czworonogów.

Heartography ma jeden cel: pokazać nam co sprawia, że serca naszych zwierzaków zaczynają mocniej bić, a ogony idą w ruch. To pomysł Nikona na to, by wykorzystać najnowsze technologie, by pokazać relacje z naszymi psiakami i pozwolić jeszcze lepiej rozumieć ich motywacje i radości. W jaki sposób? Heartography to specjalny aparat połączony z rejestratorem tętna, który montujemy na szyi oraz klatce piersiowej zwierzaka. Rejestrator i aparat połączone są dzięki technologii Bluetooth, nie ważą także zbyt wiele, więc nie obciążają psiaka. Dzięki temu aparat może robić zdjęcia w momencie, kiedy pupil jest wyjątkowo pobudzony i szczęśliwy. W efekcie możemy zobaczyć nie tylko co i kiedy wywołuje radość i psa, ale też gdzie był i co właściwie robił, kiedy zniknął z naszych oczu.

Pierwszym psim fotografem został Grizzler, border collie który testował pomysł Nikona. Heartography, czyli fotografia prosto z (psiego) serca, daje naprawdę ciekawe reportażowe efekty. Mimo że czworonogi nie znają się na preselekcji czasu czy kadrowaniu, to niektóre ujęcia Grizzlera, dzięki nietypowej perspektywie oraz wykorzystaniu emocji, mogłyby spokojnie trafić na wystawę fotograficzną. Jak żartują osoby odpowiedzialne za Heartograpy, to serce podpowiada kiedy pstrykać – w tym przypadku dosłownie. Grizzler uwiecznił napotkane osoby i inne zwierzaki, w tym koty i gołębie. Przyspieszone bicie serca wywoływało także jedzenie oraz kapcie należące do właściciela. W testach wykorzystano niewielki, poręczny model Nikona, Coolpix L31. A Wy? Chcielibyście dowiedzieć się co siedzi w psim sercu?


Źródło: Nikon / Heartography

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.