Wydrukuj sobie biuro

Właśnie powstał pierwszy na świecie budynek firmowy, wydrukowany w 3D.

Data publikacji: 19.06.2016
Drukarki 3D to ogrom możliwości – dzięki nim powstało już wiele śmiałych projektów, które wcześniej nie miały szans na realizację. Druk 3D jest coraz doskonalszy i zmienia sposób w jaki myślimy o otaczającej nas przestrzeni i przedmiotach. Już dziś można wydrukować nie tylko proste figurki czy wazony, ale narządy wewnętrzne lub... budynki.

140 tysięcy dolarów i 17 dni. Tyle było trzeba, by na ulicach Dubaju stanęło biuro w całości wydrukowane w 3D. Biuro ma piękną nowoczesną formę z dużą ilością przeszkleń i jest w pełni funkcjonalnym budynkiem z klimatyzacją, wodą i elektrycznością. Zajmuje powierzchnię około 250 metrów kwadratowych i zostało zaprojektowane tak, by zużywać jak najmniej energii. W środku znajdziemy piękne salki konferencyjne i pomieszczenia biurowe. Wykończenia zaskakują lekkością designu, a całość wygląda jak biuro ze snów. Do wydrukowania tak dużej powierzchni trzeba było specjalnej, ogromnej drukarki oraz odpowiedniego materiału, będącego mieszanką betonu, plastiku i gipsu wzmocnionego włóknami szklanymi. Sama drukarka miała ponad 6 metrów wysokości i aż 36 m długości!

Mimo to, jej obsługa jest niezwykle prosta i wymaga tylko jednego operatora. Sam budynek postawiono z wydrukowanych elementów w jedynie 2 dni. Biuro oddano 23 maja do użytku Dubai Future Foundation, jednak w przyszłym roku ma stać się ono siedzibą Dubajskiego Muzeum Przyszłości. Ten sposób budowania może zaoszczędzić do 70% czasu i obniżyć koszty aż do 80%. To imponujące liczby, nic więc dziwnego, że wkrótce w Dubaju powstaną kolejne podobne budynki. Projekt to pierwsza z inwestycji dotyczących wdrażania strategii druku 3D w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i został w pełni opłacony z budżetu państwa. Według planów władz, do 2013 roku, aż 25% budynków w Dubaju będzie wydrukowanych w 3D. W ten sposób powstanie przyjazna środowisku i niezwykle oszczędna przestrzeń miejska.

- Kiedyś druk w 3D był tylko marzeniem, dziś staje się rzeczywistością. Budynek, który powstał to świadectwo efektywności i kreatywności druku 3D – twierdzi minister, Mohamed Al Gergawi i zapowiada, że to tylko pierwszy krok dla Dubaju, jako światowego lidera innowacji w technologii druku 3D. Jesteśmy niezwykle ciekawi kolejnych, wydrukowanych projektów architektonicznych i nie możemy się doczekać, kiedy pierwszy z nich stanie w Polsce.

Źródło: Reuters / 3Dprint.com

 

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.