Women of NASA – klocki dla dziewczyn

Mimo że coraz częściej krytykuje się stereotypowe podejście do zabawek, nadal funkcjonuje przeświadczenie, że lalki są dla dziewczyn, a rakiety dla chłopców. Klocki Women of NASA to prawdziwy hit!

Data publikacji: 21.11.2017

Wiele osób jest świadomych, że walka ze stereotypami powinna zacząć się już od najmłodszych lat. Dlatego niektórzy rodzice starają się nie powielać schematów i decydują się na zabawki, które nie narzucają określonych ról społecznych i cech ze względu na płeć. Niestety, nadal wielu producentów zabawek rozgranicza swoją ofertę dla dziewczynek oraz dla chłopców. W ten sposób na półkach roi się od lalek i zabawek, które sugerują, że dziewczynki powinny bawić się w dom, opiekę nad dziećmi czy zwierzakami. Dla chłopców zaś dedykują produkty nastawione na przygodę, takie jak statki pirackie czy zestawy kosmiczne. LEGO z kolei chce postawić na większą różnorodność, a ich ostatni projekt to prawdziwy hit.

Dziewczynki chcą być księżniczkami, a chłopcy astronautami. Wiele osób nadal tak uważa, dlatego kosmos i wyprawy galaktyczne kojarzą im się raczej z męskimi zainteresowaniami. LEGO udowadnia jednak, że dla dziewczynek też znajdzie się miejsce w kosmosie. Ich zestaw Women of NASA, zaprojektowany wraz z Maią Weinstock, redaktorką "MIT news" w zaledwie 24 godziny stał się bestsellerem Amazonu. W pudełku znajduje się 231 elementów wśród których można znaleźć pięć kobiet, które miały ogromny wpływ na podbój kosmosu: Margaret Hamilton, Sally Ride, Katherine Johnson, Nancy Roman i Mae C. Jemison. Oprócz figurek w zestawie znajdują się m.in. sondy kosmiczne i rakiety nawiązujące do projektów, w których kobiety NASA brały udział.

– Chciałam zwrócić uwagę na fakt, że kobiety także miały ogromny wpływ na rozwój wiedzy o kosmosie. Zestaw jest tak naprawdę dla każdego, dla dorosłych i dzieci. Nie tylko dla dziewczynek, ale też dla chłopców – podkreśla sama Weinstock. Dodaje, że praca tych kobiet bywa niedoceniana, jednak niesłusznie. Poza edukacją o osiągnięciach kobiet, klocki LEGO mają pokazać dzieciom, że nie muszą stawiać sobie ograniczeń ze względu na płeć. Za zestaw Women of NASA zapłacić trzeba około 25 dolarów. Cena jest kusząca, a klocki znikają szybko z półek sklepowych i podbijają social media. Czy kolejne firmy pójdą za przykładem LEGO?

 

Źródło: Noizz / CNN

Zobacz także

Dziecko / #News

ikea-dd-icon-jpg-13202

Nic tak nie cieszy jak uśmiech dziecka

Ile osób, tyle odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest idealny prezent na Dzień Dziecka. I nie chodzi tu o konkretny przedmiot, ale nawet o samą jego charakterystykę.

Dziecko / #Artykuł

classic-jpg-11973

Prezenty dla dziecka na gwiazdkę – top 5!

Prezenty na gwiazdkę dla dziecka – niech bawią, uczą i dają moc radości!

Dziecko / #News

40-52-classic-jpg-11715

„40 + 52” – kalendarz młodej mamy

Każda świeżo upieczona mama przyzna, że mimo zmęczenia i braku snu, ciąża i pierwsze chwile z maluszkiem są wyjątkowe. By zachować wspomnienia na dłużej, warto sięgnąć po...