/hamag/assets/drop-slajd-jpg-10666.jpeg

Woda z doniczki z Drop by drop

Macie ochotę napić się idealnie czystej, przefiltrowanej wody? Do tej pory wymagało to zamontowania specjalnego systemu. Teraz wystarczy... kwiatek i Drop by drop!

Data publikacji: 10.08.2017

Woda z własnego źródła to prawdziwy luksus. Wiele osób docenia filtrowaną w domu wodę, pozbawioną zanieczyszczeń i pestycydów. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla alergików – każdy doceni skutki picia filtrowanej wody. Jest ona dużo zdrowsza, nie tak twarda, a herbata i kawa na niej przygotowane, są dużo smaczniejsze. W dodatku filtrowanie wody z kranu jest o wiele bardziej ekonomiczne, niż picie wody butelkowanej. Urządzenia do filtracji wody mogą być różne, jednak właśnie powstał taki, który jest wyjątkowo piękny. Drop by drop to idealne rozwiązanie dla miłośników domowej dżungli.

Drop by drop to projekt wyjątkowo urodziwy – z daleka wygląda niczym piękna instalacja z marzeń kwiaciarza. Soczysta zielona roślina, skryta pod ozdobnym kloszem to jednak nie tylko intrygująca dekoracja. Pratik Ghosh, pomysłodawca projektu, zaprzęgł bowiem do pracy proces fotosyntezy. W ten sposób do filtracji wykorzystywane są rośliny. Przefiltrują one nie tylko wodę pochodzącą bezpośrednio z kranu, ale też już użytą, z wanny czy zlewu. W jaki sposób? Najpierw roślinę należy podlać – woda przyjmowana jest przez korzenie, następnie trafia do liści, skąd paruje osadzając się na szklanym kloszu. Następnie spływa do specjalnego zbiornika, gdzie czeka, aż ktoś poczuje pragnienie. Proces dzięki specjalnej, zaprojektowanej przez Ghosha pompie, jest przyspieszony, choć Drop by drop nadal wymaga odrobiny cierpliwości.

Projektant uważa, że urządzenie można zbudować na dużo większą skalę, wykorzystując nieużywane poddasza – to pozwoliłoby na uzyskanie aż 160 litrów w 12 godzin. W dodatku urządzenie wzbogaca pomieszczenie, w którym się znajduje w dodatkową porcje tlenu. Co ciekawe, woda zebrana w ten sposób ma lekki smak ziół – to dzięki wykorzystaniu ich w procesie filtracji. Bazylia, mięta czy pietruszka, doskonale nadają się do tego zadania. W przypadku, gdy właściciel wyjedzie na dłużej, można także zamknąć rury odprowadzające wodę na zewnątrz – w ten sposób powstanie samowystarczalny system nawadniania, który zapewni roślinom odpowiednią opiekę na kilka dni. Ghosh chciał stworzyć system, który byłby piękny i z chęcią eksponowany w przeciwieństwie do systemów chowanych pod zlewem w kuchni. Trzeba przyznać, że jego cel został osiągnięty.

 

Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.