Zamieszkać w kartonie

Wikkelhouse to dom z kartonu, który powstaje w jeden dzień!

Data publikacji: 16.05.2016
Spełni wszystkie twoje potrzeby, a w dodatku możesz go przenieść w każdej chwili, a nawet dać komuś w prezencie. Chociaż Wikkelhouse to dom zrobiony z tektury, to spełni potrzeby każdego estety.

Amsterdamskie studio projektowe Fiction Factory, postanowiło stworzyć kartonowy dom, który zamiast kojarzyć się z biedą, stanie się wzorem designu i najnowszych osiągnięć technologicznych.

– Tektura to bardzo niedoceniany materiał. A przecież nie ma innego materiału budowlanego, który były równie lekki i wytrzymały. Większość ludzi myśli o kartonie jako pudełku lub paczce pocztowej. Każdy uważa, że dom z kartonu nie może funkcjonować. Ale sprawdza się świetnie. Musimy tylko przywyknąć do tej idei – mówi Rick Buchter, zaangażowany w projekt.

Wikkelhouse

Trzeba przyznać, że Wikkelhouse (z duńskiego „wrap house”) spełnia jego założenia w stu procentach. Zbudowany jest ze specjalnych segmentów, z których każdy waży około 500 kg. Ściany z 24 warstw super wytrzymałego kartonu skrywają piękne wnętrze i architektoniczny minimalizm. Warstwy scalone są specjalnym ekologicznym klejem. Dodatkowo karton został pokryty specjalną wodoodporną warstwą, aby zapewnić maksymalną trwałość. Dom z łatwością można przenosić z miejsca na miejsce, a jego postawienie w wymarzonej okolicy potrwa jedynie dzień. Jednak ma to swoją cenę: koszt Wikkelhouse zaczyna się od 29 tys. dolarów, a najbardziej optymalna wersja kosztuje aż 80 tys. dolarów!

Ma to jednak swoje uzasadnienie – przy projekcie pracował obsypany nagrodami Shigeru Ban. Zdobył on m.in. Nagrodę Pritzkera, którą uhonorowani są wyłącznie najwybitniejsi architekci z całego świata. W domu znajduje się mała łazienka z prysznicem, kuchnia, a także... opalany węglem piec. W założeniu dom jest minimalistyczny, to jednak pozwala na dodawanie specjalnych jednostek modułowych według własnego uznania, by dopasować wnętrze do swoich potrzeb. Dom w dowolnym momencie można także powiększyć o konkretne moduły. Okna mogą być dodawane w dowolnym miejscu.

Poza tym, że wytrzymały i stabilny (dom wytrzyma od 50 do nawet 100 lat!) jest także przyjazny środowisku. Do jego stworzenia wykorzystano wyłącznie ekologiczne materiały, a całość nadaje się do recyclingu niemal w stu procentach. Twórcy podkreślają że ich projekt wychodzi naprzeciw nowemu stylowi życia, w którym popularne jest okresowe zamieszkiwanie w danym mieście, a nawet kraju. To dom współczesnych nomadów.

Źródło: Digital Trends

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.