/hamag/assets/sol-slajd-1-jpg-6646.jpeg

W poszukiwaniu słońca

Zimą deficyt słońca jest w Polsce szczególnie bolesny. Warszawa jednak nie godzi się na zbyt szybko zapadający zmrok – oto nowe miejsce w stolicy: Solatorium.

Data publikacji: 12.12.2016

Polska złota jesień potrafi być piękna. Co jednak, kiedy zamiast złota i rudości, na ulicach panuje szarość i plucha? Nie każdy może sobie pozwolić na zimowy wypad w ciepłe kraje, by pod koniec roku nacieszyć się jeszcze letnią aurą i słońcem. Zamiast szukać ofert last minute i liczyć budżet, warto zorganizować spontaniczny wypad do warszawskiego Jazdowa.

Solatorium to zupełnie nowa miejscówka na mapie Warszawy, która pozwoli naładować baterie tym z nas, którzy wyjątkowo źle znoszą rozstanie ze słońcem. Jak sami założyciele piszą o Solatorium, jest to „zimowa ostoja światła, zieleni, dźwięków, zapachów i smaków przywodzących na myśl pełnię lata”. Jego celem jest stworzenie unikalnego ogrodu zimowego, który w niepogodę pozwoliłby znów poczuć się jak podczas lipcowych i sierpniowych dni. W tym fińskim domku trwają bowiem wieczne wakacje. To zasługa specjalnych jonizatorów powietrza, które sprawiają, że jest ono świeże i rześkie. W tle przygrywają owady oraz ptaki, a doznań zmysłowych dopełniają słoiki pełne olejków eterycznych, których zapach kojarzy się z latem. Otoczenie jest soczyście zielone – każdy kąt wypełniony jest roślinami, z których część została wypożyczona z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, inne zaś pochodzą z Fundacji Schronisko dla Roślin. W Solatorium, jak sama nazwa wskazuje, nie może zabraknąć też słońca. Ono zapewnione jest przez profesjonalne lampy do fototerapii sprowadzane z Finlandii. To dzięki nim będąc wewnątrz pomieszczenia, możemy przenieść się do letniego ogrodu. W ten sposób pomysłodawcy, Pracownia Dóbr Wspólnych, chce uchronić Warszawiaków przed depresją wywołaną brakiem słońca. Każdy może odwiedzić niezwykły domek, poczytać książkę lub wypić dobrą kawę w cudownym, wakacyjnym otoczeniu.

– To miejsce, w którym ożywają wspomnienia jezior i lasów, smaku truskawek i morskiej wody; zimowe uzdrowisko, w którym myśli i nastroje nabierają cieplejszych barw – obrazowo opisują swój projekt pomysłodawcy. Nas to przekonuje! Mamy nadzieję, że wkrótce kolejne Solatoria powstaną w całej Polsce, a marzenia o słonecznym lecie staną się odrobinę łatwiejsze do zrealizowania.


Źródło: Label / Solatorium

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.