/hamag/assets/vycle-slajd-jpg-10540.jpeg

Vycle – winda na zdrowie

Siedząca praca i dojazdy samochodem są naprawdę zabójcze dla zdrowia i kondycji. Chyba, że w twoim biurze są nieco inne windy...

Data publikacji: 24.07.2017

Do pracy dojeżdżacie autem, osiem godzin siedzicie przy biurku, wracając do domu wybieracie windę zamiast schodów, a zamiast iść do pobliskiego sklepu, zamawiacie zakupy z dostawą do domu. To o Was? W takim razie prawdopodobnie przydałoby się wam popracować odrobinę nad kondycją. Tylko kiedy, skoro obowiązki domowe i służbowe zabierają wam większą część dnia? Vycle to winda, którą można zamontować w biurze, by zapewnić pracownikom odrobinę ruchu podczas kilkugodzinnych posiedzeń przed komputerem.

Jak działa Vycle? To winda jednoosobowa napędzana siłą mięśni. Wygląda nieco jak rowerek treningowy, jednak nie stoi w miejscu, ale dzięki specjalnemu systemowi, unosi się w górę lub w dół w zależności od potrzeb. Dzięki temu każdy może zrobić sobie chwilę przerwy w pracy i konieczność odwiedzenia innego piętra wykorzystać jako sposób na mini trening. Vycle to projekt Elleny Larriby z Royal College of Art. To jej pomysł na zmobilizowanie osób z siedzącą pracą do odrobiny wysiłku i stworzenie alternatywy dla schodów i wind. Specjalne odważniki sprawiają, że „jazda” na urządzeniu jest w miarę prosta i wymaga jedynie uniesienia własnego ciężaru. Jako pomoc można zastosować różne przerzutki zamontowane w urządzeniu. Larriby widzi wiele zastosowań swojego pomysłu, np. jako rozwiązanie tymczasowe podczas budowania kolejnych biurowców lub w korporacjach, gdzie pracownicy narzekają na brak ruchu. Vycle mogłoby być montowane w specjalnych, zapewniających bezpieczeństwo tubach, które można umieścić tam, gdzie nie zmieści się standardowa winda.

Takie rozwiązanie może okazać się idealne dla imponujących chińskich drapaczy chmur, które powstają jak grzyby po deszczu – Vycle jest tańsze, mniejsze i bardziej ekonomiczne, a do tego dba o zdrowie i kondycję, a nawet samopoczucie. W końcu ruch wydziela endorfiny. Oczywiście korzystanie z Vycle może być problemem dla osób z lękiem wysokości lub z niepełnosprawnościami, jednak ogólnie koncept windy poruszanej siłą ludzkich mięśni brzmi ciekawie. Zdecydowalibyście się na taką pionową przejażdżkę?

 

Źródło: Dezeen / F5

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.