Volumes – miski dla łasuchów

Obiad jak u mamy – brzmi obiecująco, prawda? To oznacza swojskie, pyszne jedzenie robione z miłością oraz… słuszne porcje.

Data publikacji: 16.05.2017

Znacie to uczucie, kiedy coś jest tak pyszne, że aż trudno przestać jeść? Jedzenie w stylu slow oraz coraz większy wybór z międzynarodowej kuchni w polskich knajpach sprawia, że trudno dbać o linię. Ramen, onigiri, bubble waffle, rzemieślnicze lody, burrito – można wymieniać w nieskończoność. Także w naszych sklepach coraz więcej jest superfoods i produktów, które jeszcze niedawno były rarytasami. I chociaż ta obfitość kulinarna cieszy, to czasem trudno nie zauważyć, że ma ona zgubny wpływ na naszą wagę – gdy obwód w pasie ciągle się zwiększa, trzeba zacząć uważać na nakładane porcje – z Volumes to proste i przyjemne.

Jesz zdrowo, ograniczasz ilość fast foodów oraz niezdrowych przekąsek, a waga pokazuje coraz wyższe liczby? Znamy to – w końcu nawet pysznym i zdrowym jedzeniem można się przejeść. Marije Vogelzang, zajmująca się food designem, uważa że największym grzechem łasuchów jest łakomstwo, a porcje przez nas spożywane są o wiele za duże. Dlatego stworzyła nietypowy projekt Volumes, który w intrygujący sposób ma zmniejszyć ilość jedzenia, którą nakładamy na talerz. Ma to się stać za sprawą kilku dekoracji o tajemniczych kształtach, które mają reorganizować nasze talerze, motywując do zmiany sposobu w ich aranżacji oraz zmniejszania porcji.

Poprzez umieszczenie elementów z serii Volumes na talerzu, wydaje się on bardziej zapełniony, dzięki czemu oszukujemy mózg, że zjedliśmy więcej niż w rzeczywistości. Te minirzeźby wykonane są z zebranych przez Vogelzang nietypowych kamieni pokrytych silikonem oraz bezpieczną, nietoksyczna farbą. Nie bez znaczenia jest tu także waga materiału – kamienie sprawiają, że posiłki wydają się nie tylko większe, ale i cięższe. Co ciekawe, projektantka dodaje, że kamienie można także bezpiecznie podgrzewać lub ochładzać w lodówce, tak by utrzymać odpowiednią temperaturę posiłku dłużej. Volumes pozwala także na zabawę wizualną stroną jedzenia – coraz częściej wygląd obiadu jest dla nas równie ważny, co jego smak, więc elementy, które zaskakują i wnoszą coś ciekawego podczas jedzenia, to świetny gadżet dla restauratorów oraz foodies. Niestety, na razie projekt Vogelzang to jedynie prototyp – chcielibyście go zobaczyć na własnym talerzu?

 

Źródło: DesignBoom

Zobacz także

Kulinaria / #News

h-insinkerator3w1-box-jpg-13030

Zaparzaj kawę wrzątkiem prosto z kranu

A co gdyby z Twojego kranu leciał wrzątek, dzięki czemu herbatę czy kawę dałoby się zaparzyć bez angażowania czajnika? Jeśli brzmi to dla Ciebie co najmniej nieźle, to wiedz, że jest już taka możliwość.

Kulinaria / #Artykuł

chudniecie-classic-jpg-12610

Czego nie jeść, żeby schudnąć? Tych produktów unikaj, jeśli chcesz być FIT

Szczupła sylwetka, płaski brzuch i umięśnione ciało to ideał, do którego dąży mnóstwo osób. Jednak coraz większa moda na bycie FIT nie powstrzymuje epidemii otyłości.

Kulinaria / #Artykuł

guarana-310-classic-jpg-12595

Alternatywa dla kawy? Poznaj właściwości guarany

Guarana - mało kto ją kojarzy, a to całkiem popularna siostra kawy. Trudno znaleźć dorosłą osobę, która nie znałaby właściwości kawy, a większość z nas pije ją codziennie nawet po kilka filiżanek. Poznaj właściwości guarany!