Ufna robotyka w wydaniu Dempstera

Roboty z zasady pozbawione są uczuć. Możemy im jednak pomóc – The Human Robot Interaction Laboratory uczy roboty zaufania i asertywności. Oto Dempster.

Data publikacji: 16.03.2017

Fani Gwiezdnych Wojen doskonale wiedzą, że roboty nie muszą ślepo wykonywać ludzkich poleceń. Droidy występujące w kultowej serii, często kwestionują pomysły zwierzchników, argumentując wyższością mocy obliczeniowej swoich obwodów nad możliwościami organicznego mózgu. Nie boją się także głośno komentować błędów i słabych punktów rozumowania człowieka. Oczywiście roboty, które znamy z rzeczywistości nie buntują się w ten sposób, chociaż już wkrótce będzie to możliwe. Grupa naukowców z Uniwersytetu Turf uczy roboty samodzielnego myślenia.

The Human Robot Interaction Laboratory pracuje nad sztuczną inteligencją, a rezultaty ich ostatnich działań są niezwykle ciekawe. Programują oni roboty w taki sposób, by nauczyły się odmawiać wykonywania poleceń, które mają wyraźne skazy i przeszkody. Na filmiku udostępnionym przez The Human Robot Interaction Laboratory, możemy obejrzeć, jak robot odmawia podejścia bliżej badacza, ponieważ na jego drodze stoi przeszkoda. To jednak nie wszystko – robot bowiem został stworzony tak, by... ufać człowiekowi. Kiedy więc programista prosi, by mu zaufać i mimo wszystko zbliżyć się, robot wykonuje polecenie, a przeszkoda okazuje się być jedynie lekkim kartonem, który robot z łatwością przesuwa. To o tyle imponujące, że zaprogramowanie takich reakcji wymaga ogromnej pracy, robot analizuje bowiem wiele różnorodnych czynników.

Jego reakcje wynikają z wielu wyliczeń oraz „obserwacji” robota. Badacze z Uniwersytetu w Turf, gdzie znajduje się laboratorium, podkreślają, że roboty przyszłości będą zmuszone do podejmowania analizy niektórych poleceń oraz oceny ich ryzyka. Wynika to z faktu, że roboty pojawiają się w coraz to nowych dziedzinach naszego życia i wykonują coraz bardziej skomplikowane zadania. Programowanie zaufania jest kluczowe – roboty nie są zdolne do obserwacji na poziomie możliwym dla człowieka. Praca nad Dempsterem, bo tak nazywa się robot z eksperymentów w Turf, jest niezwykle zaawansowana. Rozpowszechnienie rozwiązań zastosowanych w tym modelu, może zmienić podejście do robotów i technologii oraz wywołać wiele dyskusji natury etycznej i moralnej. Mimo to, trudno odmówić Dempsterowi pewnego uroku.


Źródło: TechCrunch

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.