Transparentny autobus

Podróże komunikacją miejską to chwila na szybką lekturę, sprawdzenie Facebooka lub podziwianie uroków miasta. W Dancer Bus to ostatnie jest wyjątkowo przyjemne.

Data publikacji: 15.03.2017

Komunikacja miejska jest tania i przyjazna środowisku, ale trudno byłoby ją nazwać luksusową czy komfortową. Wyobraźcie sobie jednak, że zamiast szaroburych przegubów i charakterystycznych siedzeń z intensywnym, abstrakcyjnym obiciem, nasze autobusy są szczytem designu i dobrego gustu, a przejażdżka nimi to czysta przyjemność. To marzenie może stać się rzeczywistością dzięki projektowi prosto z Litwy.

Technologia, piękny design i funkcja użytkowa nie są łatwe do połączenia, jednak litewscy projektanci z Vejo Projektai poradzili sobie z tym zadaniem. Ich Dancer Bus to autobus, który zwraca na siebie uwagę o ile zapełniony jest pasażerami – pusty może być niezauważony z prostego powodu: jest przezroczysty. I chociaż pomysł może brzmieć absurdalnie, to takie rozwiązanie ma uzasadnienie w praktyce. Jest on bowiem niemal 60% lżejszy od zwykłych autobusów, a to oznacza bardziej ekologiczne podróże, zmniejszenie produkcji spalin oraz znacznie lepsze widoki dla pasażerów. Dancer Bus zawdzięcza to zastąpieniu tradycyjnych materiałów kompozytowymi. Co ciekawe w nocy mogłyby być na nich wyświetlane informacje, grafiki czy obrazy. Tak wyglądający autobus z pewnością jest znacznie przyjemniejszy dla oka niż wysłużony Ikarus.

Projekt autobusu został opart o konstrukcję Skody TR14, którą uznano za wyjątkowo funkcjonalną, jeśli idzie o transport miejski. Tradycyjny silnik zastąpiono specjalnym systemem turbin napędzanych wiatrem. To jednak dopiero pierwszy etap produkcji Dancer Bus. Projektanci zamierzają pracować nad prototypem tak, aby wkrótce stworzyć elektryczną wersję miejskiego autobusu nowej generacji. Ma być ona o wiele bardziej zaawansowana od modelu, który stworzono do tej pory. Usprawnienia obejmą między innymi specjalne silniki w kołach oraz implementację najnowszych technologii związanych m.in. z social mediami. Jeśli nikt nie wpadnie, by obkleić taki autobus reklamami, Dancer Bus może wyznaczyć nowy kierunek w komunikacji miejskiej. O ile znajdzie się ktoś, kto podejmie się jego czyszczenia.


Źródło: Designboom

 

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.