Thermosolar Hive, ul wypakowany technologią

Naukowcy biją na alarm – populacja pszczół maleje w zastraszającym tempie, a skutki tej tendencji mogą być opłakane. Stąd pomysł na Thermosolar Hive.

Data publikacji: 08.05.2017

Życie bez truskawek i jagód to najmniejszy z problemów, jaki spowoduje wymarcie pszczół. Te sympatyczne owady zapylają bowiem niemal 3/4 jadalnych roślin, a ich zniknięcie z ekosystemu, może wywołać prawdziwą katastrofę. Mimo to ich populacja gwałtownie spada – nawet o kilkanaście procent każdego roku. Jeśli nie zatrzymamy tej tendencji lub nie znajdziemy innego sposobu na zapylanie roślin, światu grozi głód – badacze przewidują, że w zaledwie 5-6 lat po zniknięciu pszczół, groziłoby nam wymarcie. Dlatego tak ważne są wszelkie inicjatywy i badania pomagające przetrwać naszym pszczelim sprzymierzeńcom.

– Pszczołom zawdzięczamy lwią część tego, co znajdujemy codziennie na talerzu. Wiele owoców – morele, brzoskwinie, wiśnie, truskawki, poziomki, jagody, borówki – oraz 4 tys. odmian warzyw zawdzięczamy właśnie pszczołowatym – podkreśla Katarzyna Dytrych, zajmująca się ochroną pracowitych owadów. Główną przyczyną wymierania pszczół są źle stosowane pestycydy oraz choroby, m.in. te wywoływane przez roztocz Varroa – badania Greenpeace wskazują nawet, że to on jest w tym przypadku głównym winowajcą. Walka z nim jest trudna, ale nie niemożliwa – udowadnia to nowy startup z Czech: Thermosolar Hive. Zazwyczaj w walce z roztoczami stosuje się substancje chemiczne, roztocz Varroa jednak staje się na nie coraz bardziej odporny, a przez pestycydy cierpią także same pszczoły. Thermosolar Hive działa zupełnie inaczej, to naturalna ochrona pszczół, która dba o ich zdrowie, jednocześnie eliminując śmiercionośnego pasożyta. Jego słabym punktem jest bowiem wysoka temperatura, która szybko może zabić 100% pasożytów. Do tej pory próbowano stosować zewnętrzne urządzenia, które pozbędą się intruzów za pomocą ciepła, jednak nie były one do końca skuteczne.

Thermosolar Hive jest wyjątkiem: to nowoczesny ul zasilany poprzez energię słoneczną i zwalczający Varroę ze śmiertelną skutecznością. Wystarczy, że nowoczesny ul zwiększy swoją temperaturę o zaledwie 7 stopni Celsjusza na 150 minut, a znajdujące się w nim roztocza zginą. Taką termoterapię należy zastosować następnie 1-2 tygodnie później, aby pozbyć się tych pasożytów, które w momencie poprzedniego podgrzewania, przebywały poza ulem. W ten sposób zarówno amatorzy, jak i profesjonalni pszczelarze, mogą bezpiecznie zadbać o swoich podopiecznych. W dodatku podwyższona temperatura służy pszczołom, szczególnie w krajach o nieco chłodniejszym klimacie. Thermosolar Hive można wykonać w wielu różnych rozmiarach w zależności od potrzeb – zazwyczaj koszt jednego ula wynosi około 650 dolarów.

 

Źródło: Thermosolar Hive / Agrolok / Greenpeace

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.