/hamag/assets/uber-slajder-1-jpg-4677.jpeg

Taxi bez kierowcy

Uber wprowadza nowe taksówki

Data publikacji: 08.09.2016

300 milionów dolarów. Tyle Uber oraz Volvo inwestują we wspólny projekt autonomicznych aut, które przewoźnik wykorzysta jako samojezdne taksówki w swojej flocie. Informacja zelektryzowała media, szczególnie, że projekt jest na tyle zaawansowany, że pierwsze testy już trwają! A to nie koniec niespodzianek, bo pierwsze przejażdżki maja być darmowe.

– 1,3 miliona wypadków samochodowych rocznie. 94% z winy człowieka – tak Uber przekonuje do pomysłu autonomicznych pojazdów, które w sierpniu pojawią się na amerykańskich ulicach. Do jazd testowych wybrano Pittsburg, gdzie docelowo jeszcze w 2016 roku ma znaleźć się 100 takich aut. Początkowo takie podróże będą odbywały się w asyście dwóch pracowników Ubera, w zamian zaś pasażer nie będzie musiał zapłacić za kurs. Wystarczy tylko przy zamawianiu auta, zaznaczyć w aplikacji opcję „self-driving”, a następnie podzielić się swoją opinią o jeździe. Dopiero, gdy zakończy się faza testów, samojezdne Volvo wejdą do standardowej oferty Ubera. Nic dziwnego, specjaliści z Volvo mają ciężki orzech do zgryzienia, a marka znana jest z polityki zerowych kompromisów, jeśli idzie o bezpieczeństwo swoich samochodów.

Uber widzi w tym szansę na stworzenie transportu, który byłby tańszy niż tradycyjne taksówki, a przy tym zmniejszyłby ryzyko wypadku do minimum. Jeśli zaś idzie o samo auto, to jego budowa zostanie oparta o płytę podłogową znaną z modeli XC90, S90 i V90 – zresztą model XC90 wzbogacony o specjalny system pozwalający na automatyczne sterowanie autem pojawił się już na ulicach Pittsburga. Pełnowymiarowy model samojezdnego auta ma za to być skończony do 2021 roku. Inżynierowie z obu koncernów pracują wspólnie nad dopracowaniem systemu, jednak Uber nie zamierza ograniczać się do współpracy z tylko jedną marka samochodową. Interesuje się on również technologiami Forda, a nawet Google'a czy Apple'a. Dodatkowo wykupił także firmę Otto, pracującą nad samojezdnymi ciężarówkami. Widać, że zależy mu na czasie, bo zainteresowanie rynkiem autonomicznych aut jest spore – konkurent Ubera, Lyft, także ma w planach wprowadzenie floty pozbawionej kierowców.


 

Źródło: Moto.pl / Bloomberg

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.