Sztuka w filiżance

W Krakowie powstał pierwszy w Polsce showroom z rodzimą porcelaną.

Data publikacji: 29.04.2016
Polska porcelana od kilku miesięcy przeżywa powrót do łask. Nic dziwnego: jakość jej wykonania i intrygujący design nie ustępują wcale propozycjom zagranicznym. Najlepszym dowodem sukcesu rodzimych wyrobów jest świeżo otwarty showroom, gdzie swoje prace prezentują najstarsze polskie fabryki porcelany.

Na ulicy Stradomskiej 3 w Krakowie niedawno powstał przestronny sklep, podzielony na strefy 3 najbardziej znanych polskich marek: Ćmielów, Chodzież i Ćmielów Design Studio. Znajdziemy tam ich najnowocześniejsze kolekcje, a także spersonalizowaną ofertę mix & match czy specjalne edycje limitowane. Miłośników klimatu retro zachwycą wzory historyczne, m.in. nawiązujące do wzornictwa lat .60 czy reedycje popularnych serii, jak np. filiżanek z zaprojektowanego przez Wincentego Potackiego serwisu kawowego Goplana. Poza naczyniami i zastawą stołową, showroom oferuje także kultowe porcelanowe figurki, a także możliwość zamówienia indywidualnego projektu z monogramami. To prawdziwa gratka dla koneserów.

Polska porcelana z Ćmielowa i Chodzieży już od jakiegoś czasu błyszczy na targach i festiwalach w takich stolicach designu jak Londyn czy Nowy Jork. Wyróżnia się tam niekonwencjonalnym podejściem do tradycji i łączeniem jej ze światowymi trendami. Polskie Fabryki Porcelany swoimi wyrobami udowadniają, że porcelana doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz i współczesnych codziennych rytuałów, a jakością wykonania pozostawia daleko w tyle masowe wyroby z Ikei. Ćmielów może pochwalić się najbardziej nowatorską pracownią projektową w Europie, nad którą pieczę artystyczną sprawuje Marek Cecuła, światowej sławy artysta, profesor londyńskiego Royal College of Art i zdobywca wielu nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

To nie jedyne znane nazwisko, które pojawia się w kontekście projektu – poza Cecułą zaangażowano wiele polskich talentów ze świata sztuki i designu, takich jak Andrzej Marian Bartczak, Alicja Podgórska Birkner czy Marek Kotarba. Showroom Polskich Fabryk Porcelany to, poza ponad 200-letnią historią polskiego wzornictwa, także niezwykła przestrzeń, zaprojektowana przez łódzkich architektów z AR Design w kooperacji z plastykiem, Tomaszem Cieplińskim. Wnętrza sklepu opowiadają historię powstawania porcelany, a kolekcje eksponowane są na półkach wzorowanych na wózki rodem z fabryk. To kolejne miejsce w Polsce, gdzie biznes i design spotykają się z sukcesem.

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.