Szalik kontra smog

O stanie powietrza w Polsce jest ostatnio głośno. W centrach większych miast stężenie smogu jest alarmujące, a pomysły jak z nim walczyć są na wagę złota.

Data publikacji: 17.01.2017

Smog zaczyna stanowić realny problem, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy spaliny z kotłów i pieców zaostrzają zagrożenie. Reakcje alergiczne, astma, przewlekłe zachorowania na zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechowa to efekty smogu, które zaczynają dotykać coraz więcej osób. Miasta chcąc z tym walczyć, oferują darmową komunikację miejską i odwołują zajęcia w szkołach. Pomysłowi projektanci szukają sposobów na walkę o czyste powietrze gdzie indziej. 

Przykładem może być WAIR, pomysł projektantów z francuskiego Fashiontech. To marka, która łączy modę oraz najnowsze technologie. Ostatnim efektem tego mariażu jest właśnie WAIR: szalik, który oczyszcza powietrze. Ma być on nowoczesną alternatywą dla maseczek chirurgicznych, których noszenie jest zalecane w miejscach o wyjątkowo wysokim stężeniu toksyn w powietrzu. W przeciwieństwie do nich, WAIR jest aktywnym filtrem, który oczyszcza wdychane przez nas powietrze z najbardziej toksycznych substancji. Poza tym jest także designerskim akcesorium, które może dopełnić wygląd naszych stylizacji. Kiedy stężenie smogu nie przekracza norm, możemy nosić WAIR jak normalny szalik. W tym czasie on cały czas analizuje skład powietrza, m.in. wyznacza nam trasy, gdzie powietrze ma najbardziej korzystny skład i przesyła je na dedykowaną aplikację.

Kiedy poziom szkodliwych substancji osiągnie alarmujący poziom, WAIR wysyła ostrzeżenie, by zasłonić nim nos oraz usta. Na pomysł WAIR wpadła Caroline van Renterghem, która sama ucierpiała od smogu podczas dojazdu do pracy w Paryżu. Astmatyczny atak, który był efektem miejskiego smogu, przekonał ją, by zaopatrzyć się w specjalną maseczkę ochronną. Jednak żadna z oglądanych maseczek nie spełniała potrzeb Francuzki. W końcu szukając czegoś, co dawałoby autentyczną ochronę oraz było wygodne i estetyczne, zaprojektowała WAIR. Widać, nie była jedyną osobą, której nie przekonywały zwykłe maseczki, bo jej pomysł spotkał się ze sporym zainteresowaniem. W tej chwili dostępne są trzy różne modele WAIR: wersja dla pań, panów oraz unisex. Ich cena zaczyna się od 65 dolarów – to kwota, która skusi wiele osób, które chcą zdrowo odetchnąć i jednocześnie doskonale wyglądać.

Źródło: WAIR / Fastcoexist

 

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.