Sukienka Hi-Tech

Co mają wspólnego ze sobą Nagroda Nobla oraz moda i projektowanie ubrań? Grafen! To z niego powstała najcieńsza sukienka na świecie.

Data publikacji: 31.01.2017

Grafen jest naprawdę wyjątkowy – to najbardziej wytrzymały, najcieńszy i najlżejszy spośród materiałów odkrytych przez człowieka. Ma grubość zaledwie jednego atomu i jest milion razy cieńszy niż ludzki włos, a przy tym jest 200 razy wytrzymalszy od stali! W dodatku jest bardzo elastyczny i może rozciągnąć się nawet o 20%. Poza tym doskonale przewodzi ciepło oraz elektryczność. Nic dziwnego, że interesuje się nim wiele firm z różnych branż, także ze świata mody.

Jedną z nich jest CuteCircuit, która łączy najnowsze technologie i modę, tworząc niezwykłe, futurystyczne projekty. Stałymi klientkami marki są m.in. takie gwiazdy jak Katy Perry czy Nicole Scherzinger. Wśród projektów marki do tej pory pojawiły się m.in. Twitter Dress wyposażona w LEDowe lampki i opcję korzystania z Twittera w czasie rzeczywistym czy Mirror Handbag, interaktywna torebka, która łączy się ze smartfonem. CuteCircuit to pierwsza marka, która zdecydowała się na wykorzystanie grafenu w swoich kreacjach. Zaprezentowana przez nich sukienka z cudownym materiałem wywołała zainteresowanie zarówno w środowisku mody, jak i wśród naukowców i speców od technologii. Jednak wykorzystanie grafenu to nie jedyna zaleta sukienki! Został on użyty jako zasilanie lampek LED oraz specjalnego czujnika, który rejestruje oddech modelki. W efekcie sukienka zmienia kolor zamontowanych światełek wraz z rytmem oddechu osoby, która ją nosi. Według CuteCircuit ta technologia może być wykorzystana, by stworzyć wyjątkowe kreacje zmieniające kolor i wzór w zależności od potrzeb noszącego. Poza grafenem do stworzenia sukienki użyto m.in. nylonu.

– To fantastyczny projekt. Grafen jest naprawdę niezwykłym materiałem, a zastosowanie go w dziedzinie mody jest bardzo ekscytujące. Sukienka jest jedyna w swoim rodzaju i jest dowodem na kreatywność i innowacje, które można tworzyć za pomocą grafenu i pokrewnych materiałów dwuwymiarowych – o projekcie opowiada doktor Paul Piper z Wielkiej Brytanii, od lat zajmujący się grafenem. Sukienkę zaprezentowano niedawno w Trafford Center w Manchesterze. To nieprzypadkowe miejsce – tam właśnie po raz pierwszy wyizolowano grafen, za co Andre Geim i Konstantin Novoselov otrzymali Nagrodę Nobla w 2010 roku. Projekt od CuteCircuit już wkrótce pojawi się na światowych wybiegach mody w Paryżu, Mediolanie czy Nowym Yorku.

Źródło: Theguardian / wiedzoholik

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.