/hamag/assets/pumpkin-slajder-1-jpg-5656.jpeg

Strasznie perfekcyjna dynia

Szykujecie się na Halloween?

Data publikacji: 21.10.2016

Chociaż polskie Zaduszki mają swój urok, to coraz więcej osób pożycza niektóre zwyczaje Halloweenowe. Przebierane imprezy, wspólne oglądanie horrorów i ozdabianie domów dekoracjami rodem z koszmarów zyskuje na popularności. Nie inaczej jest z wycinaniem dyń – to klimatyczny detal, a wnętrze można przerobić na pyszną dyniową zupę!

Co jeśli brakuje nam umiejętności plastycznych i nasze dyniowe rzeźby nie prezentują odpowiedniego poziomu? Jak zwykle odpowiedzią jest technologia. Specjalnie oprogramowana maszyna CNC wytnie w dyni dowolny projekt – ogranicza nas jedynie kształt warzywa i nasza wyobraźnia. Wampir, Frankenstein, wilkołak a może kościotrup – z CNC wyrzeźbić da się wszystko. I chociaż przeznaczenie maszyny jest w teorii rozrywkowe, to nie należy jej lekceważyć. Ten kosztujący ponad 180 tysięcy dolarów sprzęt, ma bowiem tajemną misję – zaintrygować młodych ludzi technologią i programowaniem. Doświadczenie z maszyną ma pokazać nastolatkom, że umiejętność programowania przekłada się na niezwykle projekty, z którymi można obcować w prawdziwym życiu. Możliwość wyrzeźbienia z CNC demona z dyni, z pewnością bardziej przekona młodzież niż sucha pogadanka. Do tego wniosku doszli pracownicy Valiant Training and Development Centre w Windsorze. Wycinarkę CNC, która do tej pory służyła celom naukowym, postanowili na czas Haloween zmienić w dyniowego rzeźbiarza. Aby stworzyć wymarzoną dynię, należy najpierw dopracować projekt w specjalnym oprogramowaniu, a następnie przesłać go do wycinarki. Po kilku godzinach dynia jest gotowa.

– Ja i moja żona co roku ręcznie wycinamy dynie. Jednak możliwości artystyczne, jakie daje maszyna CNC są ogromne. Kiedy opowiedziałem o pomyśle dzieciom, zaświeciły im się oczy – śmieje się Ryan Solcz z zespołu odpowiedzialnego za akcję. Poza promowaniem technologii i programowania wśród młodzieży, rzeźbienie w dyniach ma przy okazji pomóc zebrać fundusze na stypendia dla miejscowych studentów robotyki. Podobną akcję przeprowadzono w Valiant Training and Development Centre z powodzeniem już w zeszłym roku. Takiemu promowaniu technologii mówimy tak! Szczególnie, że technologia CNC jest powszechna i stosunkowo niedroga.

 

Źródło: Digital Trends / Windsor Star

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.