Solarcan – puszka fotografa

Codziennie na niebie odbywa się prawdziwy spektakl, kiedy słońce, a potem księżyc, suną po nieboskłonie. Jednak uchwycenie tego piękna nie jest takie łatwe.

Data publikacji: 08.05.2017

Każdy, kto próbował kiedyś oddać urodę nieba na zdjęciach, wie, jak trudno jest uchwycić jego zmienność. Pokazanie ruchu słońca czy księżyca wymaga cierpliwości, odpowiedniego sprzętu oraz chociaż odrobiny wiedzy fotograficznej. Jednak efekty zdjęć z długim czasem naświetlania lub kompilacji fotografii robionych godzina po godzinie, a nawet dzień po dniu, są oszałamiające. Jeśli zawsze chcieliście osiągnąć taki efekt, ale brakowało wam konsekwencji, pomóc wam może nietypowa puszka Solarcan.

Solarcan powstało z zamiłowania do fotografii oraz astronomii. To niezwykły gadżet, który pozwala robić zdjęcia o naprawdę imponującym czasie naświetlania. Ich efektem są prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki z ilustracją kilkutygodniowej wędrówki słońca. Aby je stworzyć, wystarczy tylko postawić Solarcan na oknie lub na zewnątrz i uzbroić się w cierpliwość. Jak podkreśla autor projektu, Sam Cornwell, to pierwsze urządzenie do fotografii solarnej, które wejdzie do masowej produkcji i pozwoli, w zależności od naszej cierpliwości, uwieczniać niebo na przestrzeni tygodni, miesięcy, a nawet lat! Jak działa niezwykła puszka? Wewnątrz znajduje się wysokiej jakości papier fotograficzny. Po usunięciu czarnej zatyczki, światło dociera do niego i pozwala zarejestrować ruch słońca. Puszkę wystarczy wtedy pozostawić na jakiś czas, by zmiany w położeniu słońca były widoczne. Gdy uznamy, że nadszedł czas, wystarczy wyciągnąć zdjęcie z puszki i za pomocą programu graficznego lub aplikacji i odwrócić uzyskany obraz. Skąd jednak pomysł na formę puszki?

Cornwell jest fanem nadawania zwykłym przedmiotom nowych funkcji, a tak się składa, że standardowa puszka miała idealną wielkość dla zastosowanego papieru. W dodatku forma puszki jest wodoodporna, co pozwala zamontować Solarcan na zewnątrz. Pierwsze zdjęcia zrobione za pomocą prototypu mają w sobie wiele uroku, mimo że nie są to fotografie w jakości HD. To absolutny must have dla każdego, kto lubi bawić się fotografią i eksperymentować. Koszt jednej puszki z instrukcjami to 12 dolarów – należy się jednak spieszyć, bo pierwsza seria puszek to zaledwie 1000 sztuk.

 

Źródło: Kickstarter / Solarcan

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.