/hamag/assets/sokowirowka-czy-wyciskarka-slider-jpg-2253.jpeg

Sokowirówka czy wyciskarka – co wybrać?

Jak najlepiej przygotowywać pyszne soki? Wraz z firmą Philips przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Data publikacji: 04.05.2016
Świeże, samodzielnie zrobione soki są nie tylko smaczniejsze od tych sklepowych, ale też zdrowsze i bogatsze w cenne witaminy i inne składniki odżywcze. Chcąc przygotowywać takie napoje w domu, trzeba się jednak zastanowić, które urządzenie wybrać – wyciskarkę czy sokowirówkę.

Na początku jasno to podkreślmy: nieważne, z jakiego urządzenia korzystasz, świeży sok i tak będzie pyszny i pełen witam. Na czym więc polega różnica między wyciskarką a sokowirówką? Przede wszystkim w konsystencji gotowego napoju: z tą pierwszą zaserwujesz sobie bardziej gęsty sok, a z sokowirówką – bardziej klarowny. Dzieje się tak z powodu stosowanych mechanizmów: wyciskarka miażdży składniki, aby wydobyć sok, a wirówka je rozdrabnia.

Wyciskarka Philips

Najważniejszą zaletą wyciskarki jest to, że za jej pomocą uzyskujemy gęsty, a przez to bardziej sycący sok, który w dodatku jest bardzo bogaty w błonnik. Takie urządzenie radzi sobie nawet z twardymi owocami i warzywami (które trzeba jednak pokroić na małe kawałeczki), ale najlepiej sprawdza się przy przygotowywaniu gęstych musów z miękkich owoców.

Sokowirówki z kolei działają szybciej i pozwalają uzyskać jednorazowo więcej soku. Taki napój jest nieznacznie mniej bogaty w błonnik, ale wielu osobom jego klarowna konsystencja bardziej przypada do gustu. Plusami są też brak konieczności krojenia składników i możliwość wykorzystania twardych owoców i warzyw (także korzeniowych). 

Sokowirówka Philips

Sok z sokowirówki jest mniej bogaty w błonnik, ale nie należy rozumieć przez to, że taki napój jest mniej wartościowy. Z badania przeprowadzonego przez firmę Philips i Uniwersytet Przyrodniczy w Wiedniu wynika, że zawartość witamin w sokach z różnego typu urządzeń jest zbliżona (podobnie jak średnia zawartość cukru i przeciwutleniaczy). Różnice mogą być wyraźne w przypadku soków z różnych składników – wyciskarka zachowuje więcej witaminy C z pomarańczy, kiwi, granatu, pomidora i szpinaku, a sokowirówka więcej witaminy K z samego kiwi oraz witaminy A z pomidora, marchewki i szpinaku. 

Różnica widoczna jest też w cenach – zakup sokowirówki (np. Philips HR1871/70, HR1870/70 i HR1869/70) to wydatek rzędu 650-950 złotych, podczas gdy za wyciskarkę (np. Philips HR1895/80, HR1896/70 i HR1897/30) zapłacisz od 1250 do 1500 złotych.

Źródło: Philips

Zobacz także

Małe AGD do kuchni / #Galeria

top5-para-classic-jpg-3165

Jaki parowar kupić? TOP 5

Gotowanie na parze to idealny sposób na dobre zdrowie i szczupłą sylwetkę!

Małe AGD do kuchni / #News

floral-2classic-jpg-11509

Legacy Floral, czyli nowa kolekcja Russell Hobbs

Najnowsza kolekcja Legacy Floral marki Russell Hobbs jest pełna szaleństwa i kwiatowej świeżości!

Małe AGD do kuchni / #Recenzja

classic-jpg-11383

Gofrownica MPM MGO-25 – wspomnienie lata

Prosta w obsłudze i ładna. Gofrownica MPM MGO-25 to sposób na domową gofrarnię!