/hamag/assets/chrup-slajd-jpg-9135.jpeg

Ooho!, schrup butelkę

Biodegradowalne torby czy papier z recyclingu to tylko niektóre z pomysłów na przyjazne środowisku opakowania. Butelka Ooho! wnosi je na nowy poziom.

Data publikacji: 25.04.2017

Ich rozkład może trwać nawet kilkaset lat, a ich liczba wzrasta w zastraszającym tempie. Plastikowe odpady to prawdziwa zmora dla naszego środowiska. Sami Polacy opróżniają rocznie około 110 tys. ton plastikowych butelek. Z kolei Amerykanie wyrzucają aż 50 miliardów sztuk każdego roku – jedynie co piąta z nich trafia do recyclingu. To niemała liczba, dlatego wciąż szuka się sposobów, by zminimalizować ich ilość w sklepach. Jedni proponują dodatkowe kaucje za plastikowe butelki, inni napoje w przyjaznych środowisku opakowaniach – takich jak butelka Ooho!.

Na czym polega przewaga Ooho! nad tradycyjnymi butelkami? Przede wszystkim jest biodegradowalna i przyjazna środowisku, a do tego możesz ją ze spokojem zjeść! Za pomysł odpowiada startup Skipping Rocks Lab, który nad jadalną butelką pracuje już od 2013 roku. Butelka pełna wody wygląda jak elastyczny bąbelek. Swój nietypowy design zawdzięcza ekstraktowi z wodorostów, który sprawia, że butelkę z zawartością łatwo można połknąć. Nie jest to jednak konieczne – niezjedzona powłoka ulega biodegradacji w 4-6 tygodni podobnie jak owoce i warzywa. Ciekawe jest także to, że może być ona z łatwością wzbogacona o kolor lub smak, można w nią także zapakować kosmetyki.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że butelki Ooho! są o wiele tańsze w produkcji niż ich tradycyjne, plastikowe odpowiedniki. Według pomysłodawców ich produkt jest idealnym orężem w walce o środowisko, a przy tym pozostaje wyjątkowo praktyczny. Ooho! ma być idealne na treningi oraz duże wydarzenia sportowe, np. maratony. Sam koncept zdobył już kilka nagród, m.in. Lexus Design Award w 2014 roku, jednak zaprezentowano tam jedynie prototyp. Od tego czasu Skipping Rocks Lab dopracowuje produkt, tak by bez problemu można go było komercyjnie wykorzystać, a także szuka zainteresowanych inwestorów. Trzeba przyznać, że potencjał takiego rozwiązania jest ogromny, o ile faktycznie rozwiązane zostaną problemy np. te ze zbyt małą odpornością membrany i odpowiednim transportem butelek. Ze wsparciem w postaci grantu z Unii Europejskiej, jaki niedawno otrzymało studio, powodzenie projektu jest jednak całkiem możliwe.

 

Źródło: Designboom / Discovery

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.