Sauna na wagę złota

Fińska, parowa, na podczerwień albo solna – rodzajów sauny jest sporo, tak jak i jej zwolenników. Jednak takiej sauny jeszcze nie widzieliście.

Data publikacji: 22.05.2017

Sauna potrafi zdziałać cuda – nie tylko rozgrzeje w mroźny dzień, ale też oczyści naszą skórę oraz poprawi krążenie, a używana regularnie wzmocni odporność. Jej miłośnicy zapewniają też, że przyspiesza przemianę materii oraz sprzyja wydzielaniu endorfin. Jej właściwości od wieków doceniane są w Skandynawii. W Finlandii króluje sauna sucha zwana także fińską, z kolei Szwecja może pochwalić się sauną, która wygląda jak... wielkie złote jajo.

Pięć metrów wysokości, cztery szerokości, sześćdziesiąt dziewięć elementów, miejsce na osiem osób oraz dwóch utalentowanych projektantów. Oto liczby stojące za Solar Egg, niezwykłą sauną, która pojawiła się w szwedzkim mieście Kiruna. To projekt duetu Bigert & Bergstrom, który wziął udział w akcji reurbanizacji Kirunyz inicjatywy miejscowego dewelopera, Riksbyggen. Ze względu na wydobycie rudy żelaza w okolicy, drastycznie pogorszyła się jakość ziemi, więc całe dzielnice miasteczka przenoszone są w inne miejsca. Projekty takie jak Solar Egg mają pomóc uczynić to dla mieszkańców możliwie atrakcyjnym. Sauna zbudowana jest ze specjalnej, lustrzanej stali, pokrytej tytanem o złotym odcieniu – efekt jest niesamowity. Złota poświata bijąca od sauny tworzy wraz ze śniegiem niezwykły spektakl dla oczu. Dzięki temu, poza funkcją użytkową, Solar Egg może być także dziełem sztuki i rzeźbą miejską.

Kształt jajka jest nieprzypadkowy – ma symbolizować odrodzenie się społeczności w nowym miejscu. Środek został wyłożony drewnem sosnowym, a także wyposażony w przepiękny kominek w kształcie serca. Jak podkreślają sami projektanci, Solar Egg to kolejny z ich pomysłów, który ma pokazywać relacje człowieka z naturą, technologią oraz środowiskiem. Sauna zachęca także do zacieśniania więzi społecznych i wymiany idei oraz poglądów. Żelazny piecyk pozwala rozgrzać pomieszczenie do 75-85 stopni Celsjusza, co jest miłą odmianą dla lokalnej społeczności od warunków panujących na zewnątrz. Wysokie temperatury, piękny design i nastawienie na relacje? Jesteśmy na tak! Proponujemy postawić podobne sauny w polskich miastach, w których majowa pogoda nie dopisała.

 

Źródło: DesignBoom / Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.