/hamag/assets/hisp-slajd-jpg-6950.jpeg

Rozsmakuj się w chipsach

Jarmuż, avocado, hummus. Nie ulega wątpliwości, że jemy coraz zdrowiej. Wśród zalewu ekologicznych i superzdrowych przepisów, trudno przyznać się do miłości do fast foodu. Oto chlubny wyjątek.

Data publikacji: 28.12.2016

Być fit. Oto przepis na szczęście – zdrowe potrawy z ekologicznych upraw, dieta gluten free, a do tego treningi i ćwiczenia. Coraz więcej powstaje miejsc i marek z fit ofertą, które promują zdrowe odżywianie i niezbędną porcję ruchu, przy okazji zalecając spożycie kalorii do minimum. Co jednak, jeśli zamiast chipsów z jarmużu, chodzą za wami te tradycyjne? Od czasu do czasu możecie sobie pozwolić na chwilę szaleństwa. Szczególnie, że właśnie powstał Hip Chips.

Jak sama nazwa wskazuje, Hip Chips to miejsce, gdzie zjecie tylko i wyłącznie chipsy. Do tego do wyboru jest kilka różnych dipów, bez zawartości poczucia winy. Nie jest to bowiem typowy fast food, gdzie podawane jest śmieciowe jedzenie kiepskiej jakości. Nowa londyńska knajpa serwuje tradycyjne chipsy, wyczarowywane z cienko krojonych ziemniaków z aromatycznymi przyprawami. Do wyboru jest kilka różnych rodzajów pysznych bulw, m.in. czerwone Highland Burgundy, fioletowe Red Emmalie, niemal czarne Violetty, niebieskie Salad Blue czy różowe Pink Fur Apple. Łącznie do wyboru jest siedem apetycznych gatunków. Do tego możemy dobrać jeden lub kilka spośród 13 dipów, zarówno wytrawnych, jak i słodkich.

Co byście powiedzieli na różowe chipsy z marokańskim jogurtem, curry lub egzotycznym sosem baba ghanoush z czosnkiem? A może niebieski ziemniak z jakże amerykańskim dipem PB&J, czyli masłem orzechowym z dżemem lub sosem sernikowym? Smaki można miksować dowolnie i wygląda na to, że efekty mogą być bardzo apetyczne. Za najmniejszą porcje chipsów z dwoma dipami zapłacimy 4,5 funta, natomiast duża porcje z 6 sosami to koszt 11,5 funta. Podstawą mają być sezonowe zioła i składniki, a Scott Davis, szef kuchni, nie wyklucza, że menu będzie się zmieniało, by oferować najsmaczniejsze gatunki ziemniaków. Poza smakami na uwagę zasługuje też piękna, nowoczesna komunikacja wizualna, oparta o mocne fonty i kolory stworzona przez Ragged Edge. Nie powstydziłyby się jej najlepsze restauracje i marki, a przyjemny wystrój i design jeszcze bardziej zachęcają do odwiedzin. Szczególnie, że chipsy na wypasie można kupić też w wersji na wynos.

 

Źródło: Metro UK / F5

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.