
Rower dobry na wszystko
Jeśli należycie do zapalonych cyklistów, wiecie że regularne pedałowanie ma wiele zalet. Ale najnowszy pomysł z Holandii może przekonać do tego niezdecydowanych.
Lepsza kondycja, wysportowana sylwetka, a do tego ogromna przyjemność z jazdy. Rower to samo zdrowie. Nie każdy jednak jest przekonany do pomysłu takiej komunikacji po mieście, nawet mimo coraz większych ułatwień dla rowerzystów, takich jak specjalne ścieżki czy miejskie wypożyczalnie rowerów. A szkoda, bo rowery mogłyby pomóc w walce z otyłością i kilkoma innymi chorobami cywilizacyjnymi, a nawet ze smogiem! Studio Daana Roosegaarde z Holandii w nietypowy sposób walczące z zanieczyszczonym powietrzem stworzyło właśnie antysmogowy rower.
Holenderski pomysł jest bardzo ciekawy – rower ma pobierać zanieczyszczone powietrze, następnie filtrować je i już oczyszczone wypuścić na zewnątrz. A wszystko to podczas przyjemnej przejażdżki po mieście. Służy do tego specjalna nakładka, oparta o działanie opracowane wcześniej w Smog Free Tower, również autorstwa Daana Roosegaarde, która zanieczyszczenia zamienia w... biżuterię. Rowery wykorzystują opracowany w Smog Free Tower efekt jonizacji i wyłapują w ten sposób wszelkie zanieczyszczenia. Przy tym nie potrzebują zewnętrznego zasilania – to idealny sposób, by zawalczyć o czyste powietrze w Chinach, gdzie rowery staja się coraz bardziej popularne, a problem smogu coraz poważniejszy. Pomysł powstał bowiem podczas warsztatów w Pekinie z artystą, Mattem Hope oraz profesorem Yangiem z Uniwersytetu w Tsinghua, które miały na celu wypracować kreatywne podejście do zwalczania smogu. Projekt roweru, który pochłania smog na tyle spodobał się władzom Chin, że zamierzają go wprowadzić w najbardziej zanieczyszczonych miastach.
- Pekin był wręcz ikoną „miasta rowerowego”. Dlatego chcemy przywrócić do niego rower – nie tylko jako kulturową ikonę Chin, ale także jako kolejny krok w kierunku miast wolnych od smogu – podkreśla projektant. Na razie jego rower jest w fazie koncepcyjnej, a prototyp czeka jeszcze wiele testów, jednak może się okazać, że każdy rowerzysta będzie wkrótce mógł przyczynić się do lepszego powietrza w miastach, łącząc przyjemne z pożytecznym. Jesteśmy na tak! Z chęcią zobaczylibyśmy antysmogowe rowery także w Polsce.
Źródło: DesignBoom / Dezeen