Robot na kryzys – E2-DR

W sytuacji klęski żywiołowej często jesteśmy bezradni, a ratownicy, strażacy, lekarze i inni specjaliści robią wszystko, by zminimalizować skutki kataklizmu. Pomóc im może Honda z E2-DR.

Data publikacji: 17.10.2017

Gdy dochodzi do kataklizmu takiego jak powódź, trzęsienie ziemi czy huragan, trzeba działać sprawnie i metodycznie. Ratownicy muszą jak najszybciej znaleźć poszkodowanych i udzielić im pomocy. Odpowiednie służby muszą też usunąć zwalone drzewa czy gruz, które zalegają okolicę. W takich sytuacjach często nieoceniona jest pomoc psów, które pozwalają znaleźć ofiary klęski żywiołowej, nawet w trudno dostępnych miejscach. Nie sposób tego przecenić, jednak szczekający pomocnik to czasem stanowczo za mało – tam gdzie potrzebna jest siła i odporność o wiele skuteczniejszy może okazać się robot.

Jego wymiary nie są imponujące – niecałe 1,7 m wzrostu i 85 kg wagi to wcale nie tak dużo, szczególnie w porównaniu ze sprzętem używanym w akcjach ratunkowych czy posturą niektórych strażaków. Jednak to wystarczy, by pomóc w sytuacjach kryzysowych tam, gdzie pojedynczy człowiek byłby bezsilny. E2-DR to pomarańczowy robot Hondy o wielkich możliwościach i zdecydowanie najbardziej humanoidalny spośród tych, które do tej pory zaprezentował koncern. Potrafi nie tylko przenosić ciężkie przedmioty, ale także tak manewrować biodrami, by móc poruszać się swobodnie na dwóch nogach nawet po nierównym terenie, np. gruzowisku. W dodatku jego tors może obracać się o 180 stopni, co ma ułatwić poruszanie w trudnych warunkach.

E2-DR jest przygotowany na wiele różnych sytuacji – wysokie temperatury, pustynny wiatr czy woda są mu niestraszne. Jego niewielki rozmiar sprawia, że jest w stanie przecisnąć się przez szparę szerokości 30 cm. Prace nad robotem trwały aż dwa lata, ale dzięki temu opracowano wiele nowoczesnych rozwiązań i technologii, m.in. unikalny system chłodzenia i wentylacji, pozwalający robotowi działać na optymalnym poziomie nawet w 40-stopniowym upale. Z kolei pojemna bateria zapewnia mu możliwość pracy do 90 minut, co jest całkiem niezłym wynikiem. Honda zapowiada, że ich robot może być doskonałym wsparciem dla ekip ratunkowych przy różnego rodzaju kataklizmach, jednak podkreśla, że nadal jest to jedynie prototyp, który wymaga dopracowania. Dlatego data premiery E2-DR nie jest jeszcze znana.

 

Źródło: Design Boom / TheVerge

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.