Robot barista

Pamiętacie bajkę Jetsonowie? Tam w sklepach i restauracjach pracowały roboty. I chociaż była to wizja z 2062 roku, to już w tym roku obsłuży was robot barista.

Data publikacji: 08.02.2017

Kawiarnie mają swój urok – pozwalają na leniwe sączenie latte lub americano, rozmowę z przyjaciółmi i relaks w pięknym wnętrzu. Nie zawsze jednak mamy czas na spokojne picie kawy. Kiedy gonią nas terminy i obowiązki, jedynym czego potrzebujemy jest szybkie uzupełnienie kofeiny. Jeśli zamiast pogaduszek z baristą wolicie błyskawiczną obsługę, pokochacie nowy startup rodem z San Francisco.

Cafe X to kawowy kiosk, w którym zamiast tradycyjnej obsługi kawę przygotowuje robot. I chociaż nie zapyta, jak minął ci dzień, to potrafi robić kilka kaw naraz, a stworzenie jednej zajmuje mu około 20 sekund. Doceni to każdy, kto żyje w biegu. Kawę można zamówić przez panel znajdujący się przy stoisku lub poprzez dedykowaną aplikację na smartfony. Do wyboru są trzy rodzaje ziaren oraz różne dodatki, takie jak mleko czy smakowe syropy, dzięki czemu łatwo skomponować kawę dostosowaną do ulubionego smaku każdego z nas. Po złożeniu zamówienia i zapłaceniu, robot w kilka chwil stworzy wybrany przez napój, a klienci mogą w tym czasie podziwiać cały proces przez szybę. Na koniec wystarczy wpisać kod, który otrzymaliśmy po zapłaceniu i delektować się pyszną kawą.

Pierwsi testerzy potwierdzają, że napoje stworzone przez robota są równie pyszne jak te zrobione przez profesjonalnych baristów. Na razie próbny robot testowany był w Hong Kongu, od niedawna zaś jego pełna wersja pojawiła się w San Francisco. Henry Hu, pomysłodawca i założyciel startupu, pozyskał od inwestorów aż 5 milionów dolarów na wprowadzenie Cafe X na rynek. Na razie większość problemów, jaka pojawiła się przed jego zespołem związana była z formalnościami i „papierologią” – m.in. kłopot zakwalifikowania Cafe X. Urzędnicy nie potrafili określić czy to maszyna vendingowa czy lokal, w końcu jednak uznali robota za food truck. Co nie jest dalekie od prawdy, bo Hu planuje stworzyć mobilną wersję Cafe X wyposażoną w koła. Innym pomysłem jest także nadanie robotowi osobowości, tak by patrzenie na jego pracę sprawiało klientom jeszcze więcej frajdy. Robot mógłby na przykład tańczyć lub machać do ludzi. Słynący z wygórowanych cen Starbucks ma się czego obawiać – kawa z Cafe X kosztuje od 2,25 dolarów, a do tego jest podana szybko i smacznie.

 

Źródło: Wired

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.