/hamag/assets/dron-slajd-1-jpg-6559.jpeg

Pułapka na drony

Drony opanowały niebo i nie raz zdarzyło im się nadwerężyć nasze poczucie prywatności. Są jednak metody, by unieszkodliwić kłopotliwego intruza.

Data publikacji: 08.12.2016

Drony mogą być użyteczne – wykorzystywane jako kurierzy lub samonośne zestawy pierwszej pomocy sprawują się doskonale. Jednak często zdarza się, że służą jedynie do zabawy. Pół biedy jeśli są wykorzystywane do robienia malowniczych zdjęć natury z lotu ptaka. Niestety, często docierają tam, gdzie nie powinny, naruszając prywatną przestrzeń wielu osób – a ponieważ są niewielkie i szybkie, z łatwością mogą odlecieć z miejsca „zbrodni”. Na szczęście Drone Shield, firma z Australii znalazła sposób na zbyt ciekawskie drony.

Każdy fan Rambo z miejsca pokocha Drone Gun. Wygląda jak gigantyczny karabin, jednak jego przeznaczeniem nie jest wyrzucanie z ciebie dziesiątek śmiercionośnych kul. Ta broń to prawdziwa pułapka na drony, która w kilka sekund może unieszkodliwić latającego intruza. Drone Gun jest imponujący: waży niemal 6 kilo i poradzi sobie z każdym dronem na przestrzeni 2 kilometrów. Jego bateria wytrzyma do 2 godzin pracy. Jednak to, co najważniejsze, to różnorodne metody zakłócania sygnału. Mimo że wygląda jak śmiercionośna broń, w żaden sposób nie powoduje uszkodzenia dronów. Aby je unieszkodliwić namierza częstotliwość jaką wykorzystuje dron i zakłóca jego sygnał. Gdy do tego dojdzie, dron zamiast wznosić się dalej, opada delikatnie na ziemię. Tak „rozbrojone” urządzenie można z łatwością wyłączyć lub sprawdzić, jakie materiały rejestrował.

Drone Gun poradzi sobie między innymi z takimi częstotliwościami i sygnałami jak 2.4 czy 5.8 gigahertza, a także GPS-em czy jego rosyjskim odpowiednikiem, GLONASS-em. Drone Shield już od jakiegoś czasu opracowuje rozwiązania mające pomagać w walce z dronami. Na razie ich technologie muszą jednak zostać dopracowane, by trafiły do komercyjnej sprzedaży. Już w tej chwili wiadomo, że będą łączyły się z wieloma ograniczeniami – w Stanach Zjednoczonych nikt poza jednostkami rządowymi nie będzie mógł posiadać takiego urządzenia jak Shield Gun.

Problem korzystania z dronów oraz ochrony prywatności staje się coraz bardziej powszechny, a ludzie chcą bronić się przed wizytami nieproszonych gości, którzy mogą sfotografować ich podczas rodzinnego przyjęcia w ogródku czy zaglądając do okien sypialni. Z drugiej strony Drone Gun i inne narzędzia umożliwiające przechwytywanie dronów również mogą budzić obawy o bezpieczeństwo zarejestrowanych przez nie materiałów.


Źródło: Drone Shield

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.