Ptasi czyściciele

Starodawne kamienice, urocze brukowane ulice, piękne historyczne zakątki. Polskie miasta mają wiele uroku, jednak jest coś co skutecznie psuje ich urodę: śmieci.

Data publikacji: 24.10.2017

Problemem wielu miast i krajów są śmieci, które skutecznie przesłaniają urodę tych miejsc i sprawiają, że trudno dojrzeć ich urok. Pomysłów na walkę ze śmieciową inwazją jest wiele. Akcje uświadamiające, segregacja odpadów, coraz większa ilość śmietników w centrach miast oraz ich odpowiednie rozlokowanie pozwalają zmniejszyć poziom zaśmiecenia. Okazuje się jednak, że naszymi sprzymierzeńcami mogą okazać się pewni skrzydlaci pomocnicy.

Kruki to jedne z najinteligentniejszych ptaków. Niektóre źródła podają, że inteligencją dorównują siedmiolatkowi. Świadomie potrafią używać narzędzi oraz wykorzystać takie zasady fizyki jak prawo Archimedesa dotyczące wyporu cieczy przez ciała. To tylko dowodzi temu, że te zwierzęta mają ogromny spryt, który możemy wykorzystać dla obopólnej korzyści. Tak właśnie zrobili Holendrzy, którzy postanowili skorzystać z asysty kruków, by oczyścić ulice z porzuconych petów leżących wokół. Za pomysł odpowiedzialny jest start up Crowded Cities założony przez projektantów przemysłowych, Rubena Van Der Vleutena i Boba Spikmana. Po wnikliwych obserwacjach ptaków stworzyli oni "bar dla kruków". Ma on być swego rodzaju miejscem wymiany – ptaki w zamian za wrzucenie papierosów do specjalnego podajnika, otrzymują smakołyki – orzeszki, które uwielbiają.

Kruki z łatwością nauczyły się obsługi maszyn opracowanych przez Crowded Cities – projektanci stworzyli także specjalny czterostopniowy system nauczania. Najpierw pokarm pojawiał się na tacy przy podajniku, by ptaki zaczęły kojarzyć miejsce z jedzeniem. Potem jedzenie zaczęło pojawiać się w towarzystwie papierosów. Następnie pokarm był usuwany i pojawiał się dopiero, kiedy kruki zaczęły wrzucać papierosy do podajnika, by zdobyć jedzenie. Projekt cały czas jest w fazie opracowywania, bo poza dobrym wpływem na czystość ulic, start up musi też być bezpieczny dla samych zwierząt, a niestety podczas wymiany może zdarzyć się, że kruk połknie papierosa. Istnieje też możliwość, że sprytne ptaki mogą wyrwać tlące się papierosy z rąk palących na ulicy ludzi. Mimo to pomysł ma ogromny potencjał – jesteśmy niezwykle ciekawi finalnego efektu pracy Holendrów.

 

Źródło: F5 / DesignBoom

 

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.