/hamag/assets/pszczola-slajder-jpg-5669.jpeg

Pszczeli azyl

Naukowcy znaleźli sposób jak uratować pszczoły.

Data publikacji: 21.10.2016

Jeśli lubisz szarlotkę lub sorbet cytrynowy, mamy dla ciebie złą wiadomość. Za zapylenie jabłek i cytryn oraz wielu innych warzyw i owoców, odpowiadają pszczoły, które w ostatnich latach masowo wymierają. Dzięki nim owocuje ponad 70 procent roślin uprawnych, a ich praca jest corocznie wyceniana na 190 mld dolarów! Jednak tam gdzie pojawia się rolnictwo przemysłowe i coraz nowsze choroby i pasożyty, pszczoły zaczynają znikać. Co się stanie kiedy wymrą?

Przewidywania nie są optymistyczne. Może nastąpić kryzys związany z brakiem żywności i obumieraniem upraw, a także brakami naszych ulubionych przysmaków. W samych Stanach Zjednoczonych ilość pszczół zmniejszyła się o 40 procent w stosunku do ich liczebności sprzed kilku lat. Europa jest w nieco lepszej sytuacji – u nas pszczół jest o 20 procent mniej. Mimo to sytuacja jest poważna – kolejne odmiany i gatunki tych pszczół wciąż wpisywane są na listę gatunków zagrożonych. Według najczarniejszych scenariuszów, za 18 lat pszczoły mogą zniknąć z naszych łąk i ogrodów. Wszystko przez stosowane w masowym rolnictwie pestycydy, a także drastyczne zmiany klimatyczne, do których pszczoły nie nadążają się dostosowywać. Aby zapobiec zniknięciu pszczół, rzesze naukowców na całym świecie prowadzą badania mające ocalić naszych owadzich sprzymierzeńców, a zwykli obywatele budują ule, by zaprosić pszczoły w swoje okolice.

Nad przyszłością owadów pracują m.in naukowcy z MIT Media Lab’s Mediated Matter Group. Opracowali oni ostatnio pasiekę idealną, która jest idealnym pszczelim domem. Jest to sterylny biały pokój, w którym panują warunki jak podczas idealnego wiosennego lub letniego pranka. Dodatkowo stale mierzony jest poziom wilgoci, by zapewnić owadom idealne warunki do pracy. Jest to jednak jedynie syntetyczna pasieka, pozwalająca obserwować i rozmnażać pszczoły, a także opracowywać nowe metody ich ratowania. Zamiast zwyczajnej łąki, mogą one korzystać z wody z cukrem oraz syntetycznych pyłków kwiatowych czy nektarów. W takim pszczelim raju, naukowcy mają nadzieję znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jak uratować pszczoły.

 

Źródło: Quartz / F5

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.