/hamag/assets/slider-jpg-2307.jpeg

Poznań Design Days – festiwal z duszą

Już od piątku Poznań opanuje duch designu! W jakie wydarzenia będzie obfitować trzecia edycja festiwalu?

Data publikacji: 05.05.2016
,,Przestrzeń Publiczna” to temat przewodni tegorocznego festiwalu Poznań Design Days. Festiwal odbędzie się w dniach 6 – 14 maja. Całość wydarzy się w samym centrum miasta.

– Obierając za cel centrum Poznania, będziemy zgłębiać różnorodne aspekty przestrzeni miejskiej: jej sferę społeczną, kulturową, estetyczną i strukturę funkcjonalno-przestrzenną. Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania, o to jak kształtować współczesne przestrzenie publiczne, by były one egalitarne oraz stanowiły odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Zbadamy różne formy zagospodarowania i funkcjonowania przestrzeni publicznej oraz mobilności w miastach i przepływu ludzi. Będziemy dyskutować o formach miejskiego aktywizmu, rewolucyjnych ideach i fascynujących eksperymentach miejskich, które sprostały karkołomnym wyzwaniom – zapowiadają organizatorzy.

Wśród panelistów i wykładowców pojawią się m.in: Carlo Venegoni – współzałożyciel platformy NEW GENERATION, a także Simone De Iacobis oraz Małgorzata Kuciewicz z grupy projektowej CENTRALA, którzy będą dyskutować o wyzwaniach w projektowaniu miast przyszłości.

Co jeszcze planują organizatorzy? LET’S PRINT to otwarte warsztaty w technice sitodruku, prowadzone przez studentów wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej na UAP. Nie zabraknie także projektów czasowych typu site specific o charakterze interwencyjnym, dedykowanych określonym miejscom: Placowi Wolności czy ulicy Św. Marcin. Wokół tej ostatniej skupiony będzie projekt polskich i fińskich artystów pt. URBAN stories, który obejmie między innymi działania z mieszkańcami. W ramach akcji artystycznej Frame it (projekt artystki Susan Brijandez), uczestnicy będą kadrować / wycinać z otoczenia miejsca i sytuacje. Podczas dwudniowych warsztatów Miastografia, twórczo zinterpretują występującą w mieście typografię i grafikę.

W tym roku nie zabraknie Poznań Design Talks, czyli otwartych, mentorskich spotkań z utalentowanymi projektantami, grafikami, dydaktykami i aktywistami designu. We współpracy z firmą YES został ogłoszony konkurs stypendialny dla młodych projektantów. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane podczas wystawy w ramach Poznań Design Days. Na czas trwania festiwalu, na Placu Wolności pojawi się specjalnie wydzielona przestrzeń rekreacyjno-warsztatowa LABAdesign oraz nowa strefa Poczytalnia, w której będą odbywać się m.in.: spotkania grupy ,,samoczytającej” oraz targi wymiany książek. O najmłodszych uczestników zadbają animatorzy z Młodego Uniwersytetu Artystycznego. Dorośli w tym czasie mogą wziąć udział w cyklu warsztatów WORK OUT ZONE. Wieczorami odbędą się spotkania w strefie Cinema Design, gdzie będzie można obejrzeć m.in.: Bogotę Change (reż. Andreas Dalsgaard).

Więcej na oficjalnej stronie wydarzenia.

Źródło: materiały prasowe

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.