/hamag/assets/polak-slajder-1-jpg-6319.jpeg

Polak potrafi pomagać

Platforma Polak Potrafi ma zupełnie nową młodszą siostrę

Data publikacji: 28.11.2016

Crowdfunding zawędrował do Polski dzięki portalowi Polak Potrafi, stworzonemu przez Jakuba Sobczaka. Platforma od lat wspiera kreatywne i przedsiębiorcze umysły z całego kraju. Dzięki jej działalności zebrano ponad 15 mln złotych pozwalających na uruchomienie ponad 1,5 tysiąca innowacyjnych i pionierskich projektów, takich jak reaktywacja kultowego pisma Secret Service, zimowa wyprawa na szczyt Nanga Prabat czy wyprodukowanie nadwozia Nowej Warszawy. Teraz Jakub Sobczak udowadnia, że Polacy potrafią też pomagać.

Jego nowym pomysłem jest portal Polak Pomaga. Tutaj również wykorzystano mechanizm crowdfundingu czyli społecznego finansowania. W przypadku PolakPotrafi.pl zbiórka polega na tym, że możemy wpłacić dowolną sumę na projekt, który nam się podoba. Jeśli w ciągu miesiąca zbierze on sumę niezbędną do uruchomienia, każdy wpłacający otrzyma nagrodę w zależności od wysokości wsparcia jakiego udzielił. Mogą to być np. pisemne podziękowania lub pierwsze wersje urządzenia. Jeśli wymagana kwota nie zostanie zebrana, pieniądze są zwracane wpłacającym, a projekt nie otrzymuje pomocy. W przypadku crowdfundingu charytatywnego, z jakim mamy do czynienia w przypadku Polak Pomaga, mechanizm działa na nieco innych zasadach. Kampanie mogą trwać do 100 dni i mogą być także dodawane w opcji zbiórki ciągłej, co oznacza, że w przeciwieństwie do innych platform crowdfuningowych, zebrane pieniądze zawsze trafiają do potrzebujących. Kampanię może rozpocząć praktycznie każdy: osoba fizyczna, firma, stowarzyszenie, fundacja czy osoba prywatna, która chce pozyskać fundusze na cele charytatywne, leczenie lub ochronę środowiska.

– Jedną z inspiracji do podjęcia wyzwania i stworzenia Fundacji Polak Pomaga, była moja mama. Często, aby pomóc, wystarczy poświęcić czas i porozmawiać, ale doskonale wiem, że bez pieniędzy często ciężko cokolwiek zdziałać – tłumaczy Jakub Sobczak. Jego mama jako fizjoterapeutka często ma do czynienia z osobami potrzebującymi. W ten sposób poznała przykutą do łóżka od 30 lat Jolę, której pomaga zdobyć fundusze na leczenie oraz codzienne wydatki. To zainspirowało Jakuba, by stworzyć darmowe narzędzie, które ułatwiłoby zebranie pieniędzy na szczytne cele. Brawo!

 


Źródło: Polak Pomaga

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.