Podziemna zieleń

W Nowym Jorku otwarty zostanie pierwszy podziemny park.

Data publikacji: 02.08.2016

W 2012 roku na platformie crowdfundingowej Kickstarter pojawił się niezwykły projekt przeobrażenia nieużywanej części nowojorskiego metra na park. O projekcie było na tyle głośno, że fundusze na projekt zostały zebrane jeszcze przed czasem, a władze Nowego Jorku bez przeszkód wydały zgodę na przeobrażanie nieużytku. 15 lipca rozpoczęto realizację tych planów, a już wkrótce Nowojorczycy, będą mogli szukać zieleni pod ziemią. Oto The Lowline – przyszłość miast.

W zieloną ostoję zostanie zamieniona 80-letnia zajezdnia, znana jako Delancey Underground. Nieużywana od lat, już wkrótce znowu się zaludni. Pierwsze kroki, by zmienić podziemie w park z prawdziwego zdarzenia zostały już podjęte. Zebrane przez Kickstarter 150 tys. dolarów zostało wykorzystane na pierwsze prace oraz niezbędne badania, projekt doczekał się także 10 mln dolarów dofinansowania od rządu. Za te pieniądze powstanie zupełnie nowa przestrzeń miejska, wykorzystująca energię słoneczną do oświetlenia starych korytarzy metra i zapewnienia odpowiedniego światła roślinności. Dodatkowo, w planach jest także dostęp do naturalnego światła – wszystko dzięki centralnie sterowanym świetlikom. Dzięki temu pod ziemią nie zabraknie drzew, trawy czy kwiatów. Poza tym, szukający relaksu będą mieli do dyspozycji ławki, fontanny czy place zabaw. Natomiast niezwykły, futurystyczny design ma za zadanie przyciągać mieszkańców oraz turystów.

The Lowline, bo tak nazywać się będzie park, ma mieć powierzchnię ponad 150 tys. m2. W projekt zaangażowano wielu polityków, a także inżynierów, natomiast magazyn Times określił The Lowline jako jedną z 25 najważniejszych inwestycji 2015 roku. Nic dziwnego – wielu mieszkańców miast narzeka na zbyt małą ilość terenów zielonych – przeniesienie ich do podziemnych nieużytków chociaż częściowo pomoże rozwiązać ten problem. Już od 2015 roku działa tzw. The Lowline Lab, gdzie prowadzone są niezbędne badania nad tym, by już wkrótce uruchomić w pełni funkcjonalny park pod ziemią. Laboratorium założono w opuszczonym supermarkecie, by odtworzyć warunki ze stacji metra.

Przeprowadzone symulacje pozwoliły w The Lowline Lab hodować ponad 3000 roślin 70 różnych gatunków. Laboratorium zostało także otwarte dla zwiedzających i z uwagi na popularność miejsca, pozostanie otwarte aż do marca 2017. Natomiast pełnowymiarowy park ma zostać otwarty w 2021 roku. Niestety, w Polsce skorzystanie z opuszczonych linii metra może stanowić problem, jednak pomysł na wykorzystanie nieużytków na rzecz terenów zielonych jest doskonałym pomysłem wszędzie tam, gdzie każdy skrawek zieleni jest na wagę złota.

Źródło: Lowline

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.