/hamag/assets/pin-slajder-1-jpg-5617.jpeg

Płać z Selfie!

Który bank zamierza skorzystać z popularności selfie?

Data publikacji: 19.10.2016

Zdarzyło Ci się kiedyś zapomnieć PIN-u? W dobie setek różnych haseł i numerów, które musimy zapamiętać, to wcale nie taka rzadka sytuacja. A co gdyby uciążliwe numery zastąpić czymś wygodnym ale bezpiecznym. Jak odcisk palca lub... selfie?

To nie żart! Już niedługo nasza twarz może stać się przepustką do konta bankowego za sprawą „selfie pay”. Oto najnowszy patent Master Card. Już niedługo w kilkunastu europejskich krajach, pojawi się możliwość logowania się na swoje konto poprzez zrobienie selfie. Aplikacja stworzona specjalnie na potrzeby projektu pozawala na tzw. biometryczną identyfikację użytkownika. Na początku tego roku to innowacyjne rozwiązanie było testowane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także Holandii i już wkrótce zostanie udostępnione m.in. w Wielkiej Brytanii, Czechach, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii czy Norwegii. Master Card twierdzi, że ich rozwiązanie ma zapewnić bezpieczeństwo klientom na całym świecie. Bo chociaż logowanie na konto przez selfie brzmi nieco niepoważnie, to jest dalece bardziej bezpieczne niż korzystanie z 4-cyfrowego PIN-u. Poprzez zrobienie selfie, tworzona jest biometryczna mapa twarzy, którą zapamiętuje system Master Card. Na jej podstawie tworzy się odpowiedni wzorzec, na podstawie którego w kilka sekund możemy się zalogować. Nasza twarz jest niezwykle unikalną sprawą, dlatego logowanie za jej pomocą ma być bezpieczniejsze i szybsze niż za pomocą loginów, PIN-ów czy numerów klienta.

W dodatku, w przeciwieństwie do nich, mapy twarzy nie można zmienić. Aby uniknąć oszustw, takich jak użycie fotografii, system podczas płacenia kartą, poprosi o konkretny ruch czy gest, np. mrugnięcie okiem. W dodatku mapa twarzy zostanie wysłana do centrali Master Card, a aplikacja będzie miała szereg dodatkowych zabezpieczeń. Pomysł wzbudza wiele kontrowersji, choć z pewnością znajdzie swoich fanów. Wydaje się, że to rozwiązanie idealne dla Millenialsów, dla których selfie są codziennością. Jeśli plany Master Card się powiodą, Polacy będą mogli płacić z selfie już w 2017 roku.


 

Źródło: F5 / TechCrunch

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.