/hamag/assets/big-jpg-2694.jpeg

Pięknie dla niepełnosprawnych

Studio layer stworzyło wózek inwalidzki drukowany w 3D.

Data publikacji: 25.05.2016
The Go to spersonalizowany wózek inwalidzki stworzony na miarę. Wszystko dzięki połączeniu designu, medycyny i druku 3D.

To innowacyjne podejście do osób dotkniętych niepełnosprawnością. The Go to nie tylko niesamowita forma, ale przede wszystkim idealne dostosowanie to użytkownika. Za projekt odpowiada Benjamin Hubert i jego londyńskie studio Layer Design, a także osoby niepełnosprawne z którymi projektanci konsultowali się przez ostatnie 6 miesięcy pracy. The Go ma proste zadanie – ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami. Dlatego siedzenie oraz podnóżek są za każdym razem indywidualnie dopasowywane do właściciela. A wszystko to dzięki wykorzystaniu informacji biometrycznej i drukarek 3D, dzięki czemu łatwo stworzyć odpowiednią dla konkretnej osoby formę.

W projekcie wykorzystano bardzo wytrzymałe materiały dobrej jakości. Użyto m.in. półprzeźroczystej żywicy i termoplastycznego poliuretanu (TPU), które zapewniają pochłanianie wstrząsów – natomiast przy podnóżku wykorzystano trwały tytan. Osoby testujące The Go zwróciły uwagę, że zwykłe wózki wymagają sporo wysiłku przy przemieszczaniu oraz ograniczają ich ruchy, szczególnie na wilgotnym, grząskim gruncie. W odpowiedzi na to, Layer Design opracował lekkie szprychy z włókna węglowego, a także innowacyjną powierzchnię koła, która dopasowuje się do specjalnych rękawic, co ułatwia operowanie wózkiem i zmniejsza ryzyko obrażeń.

– W The Go, widzimy szansę na poprawę mobilności dla użytkowników niepełnosprawnych, a technologia druku 3D może rozwiązać wiele istotnych problemów tych osób – powiedział Hubert. Dodaje, że cieszy go takie skupienie Layers Design na projektach skoncentrowanych na człowieku.

Wykorzystanie najnowszych technologii pozwala na tworzenie dóbr i przedmiotów o niespotykanym wcześniej stopniu dostosowania do konsumenta. Pozwala to na rozszerzenie targetu wielu produktów, które wcześniej nie były dostosowane dla osób, które potrzebowały specjalnych modyfikacji. Wózek można zamówić w łatwy sposób poprzez aplikację. Pozwala ona m.in. na wybór kolorów oraz opcjonalnego wyposażenia. W ten sposób użytkownik ma swój udział w zaprojektowaniu wózka idealnego.

Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.