/hamag/assets/niewidka-slajder-960-jpg-3954.jpeg

Peleryna niewidka na wyciągnięcie ręki

Naukowcy intensywnie pracują nad projektem peleryny niewidki.

Data publikacji: 03.08.2016

Czy jest choć jeden fan Harry'ego Pottera, który skrycie nie marzył o własnej różdżce, miotle lub chociaż pelerynie niewidce? Niestety, nauka nie jest w stanie stworzyć w pełni działającej różdżki, którą będzie można rzucać zaklęciami na prawo i lewo, ale za to pojawienie się w sklepach peleryny niewidki, nie jest tak nierealne, jakby się mogło wydawać.

W Londynie na Uniwersytecie Królowej Marii trwają intensywne prace nad wdrożeniem peleryny niewidki. I chociaż do efektu znanego z dzieł J.K.Rowling jeszcze daleko, to są już pierwsze sukcesy. Pod opracowanym nanomateriałem udało ukryć się przed wzrokiem metal o nieregularnym kształcie wielkości piłki tenisowej. Nie jest to co prawda postawny czarodziej, ale efekt i tak zasługuje na uznanie. Projekt materiału maskującego jest bardzo złożony, a „niewidzialność” uzyskuje się dzięki zaawansowanym technologom, m.in. optyce transformacyjnej oraz falom elektromagnetycznym. To one sprawiają, że obłe kształty wydają się płaskie. Materiał „peleryny” pokryty został 7 warstwami nanokompozytów, które w zależności od pozycji zmieniają swój potencjał elektryczny.

W ten sposób tworzone jest wrażenie znikania przedmiotu. Jednak na razie efekty uzyskano tylko w bardzo ograniczonych warunkach i zespół z UKM pod przewodnictwem Yanga Hao intensywnie pracuje nad bardziej uniwersalnym prototypem. Niestety, prognozy nie są najlepsze – peleryny niewidki dla szerszego użycia w najnowszych technologiach, wejdą dopiera za wiele lat, chyba, że zespół z Londynu wyprzedzą inni badacze. Joseph Choi z Uniwersytetu Berkeley już w zeszłym roku opublikował badania nad swoją wersją peleryny niewidki, wykorzystującą jednak inne rozwiązania niż wersja londyńska. Oni postawili na pelerynę cyfrową.

– Uważamy, że nasz cyfrowy płaszcz może wejść do powszechnego użytku w ciągu 10 lat. Będzie to raczej płaszcz wymagający zewnętrznego zasilania, które pozwoliłoby oglądanie wszystkiego wokół, nie będąc widzianym z zewnątrz – zapowiada Choi i dodaje, że głównym problemem jest właśnie stworzenie odpowiedniego systemu zasilania. Jak sam zażartował, być może najlepiej nadaje się do tego magia. Jedno jest pewne – potencjał maskującego materiału tego typu to ogromna szansa na rozwój technologii w wielu dziedzinach, ale także niebezpieczeństwo nadużyć.

 

Źródło: CNN

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.