/hamag/assets/swirl-slajder-jpg-8453.jpeg

Oszczędny kran

Wodę na co dzień zużywamy bez większych refleksji – zapominamy, że są miejsca na Ziemi, w których jest ona cenniejsza od złota. Warto zatem czasem przykręcić kran.

Data publikacji: 23.03.2017

Jedna kropla to niewielki koszt, ale już kapiący regularnie kran może oznaczać dla nas stratę nawet pięciu tysięcy litrów wody rocznie. To aż 25 zapełnionych wanien, czyli niemal miesiąc darmowych kąpieli. To ogromna strata, rzadko jednak zwracamy uwagę na takie drobiazgi jak nieszczelne baterie. Kiedy bierzemy długi prysznic, korzystamy ze zmywarki czy pralki, nie zastanawiamy się nad tym, by oszczędzić wodę. To błąd – na szczęście jednak powstało rozwiązanie, które w piękny i łatwy sposób, pozwoli chronić zasoby wodne.

Aż 15 procent mniej wody – tyle potrafi oszczędzić nam piękny kran zaprojektowany przez studenta Royal London College of Art. Swirl Faucet zużywa mniej wody dzięki prostemu i bardzo efektownemu zabiegowi. Zamiast zwykłego, zwartego strumienia wody, dzięki pomysłowi Simina Qiu, po odkręceniu kranu naszym oczom ukazują się piękne wzory, układające się w kształt spirali. Inspirację dla nich zaczerpnięto z natury, a efekt fantastycznych wzorów zawdzięczamy dwóm wirującym turbinom i aż trzem różnym dyszom odpowiedzialnym za różne kształty tworzone przez lecącą wodę. Qiu analizując przepływ wody w strumieniach i rzekach, zaprojektował kran i jego dysze tak, by naturalnie tworzyły wiry wodne. Sprawiają one, że w strumieniu znajduje się mniej wody, niż gdyby spływała ona swobodnie zwartym nurtem.

– Postrzegam wodę jako najcenniejsze dobro na świecie. Przy pracy nad projektem godzinami oglądałem zdjęcia wody w naturalnym środowisku. Prawie na każdym z nich, moją uwagę zwracała jej delikatność i łatwość przybierania dowolnych kształtów. Wtedy wpadłem na pomysł, jak można wykorzystać te właściwości wody w designie – opowiada projektant.

Uwagę zwraca nie tylko aspekt ekologiczny Swirl Faucet i piękne kształty wody, ale też minimalistyczny i przyjazny użytkownikowi wygląd samego kranu, który wyposażono w jeden wygodny przycisk – niestety oznacza to, że woda lecąca ze Swirl Faucet, ma z góry narzuconą temperaturę, co jest niepraktyczne w domach. Mimo tej niedogodności, projekt doceniono, przyznając mu nagrodę iF Design Concept Award. W końcu dzięki niemu oszczędzanie wody i dbałość o środowisko mogą być piękne.


Źródło: Cnet / F5

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.