Nowy pieniądz

Tak będziemy już niedługo płacić?

Data publikacji: 09.10.2016

Monety i banknoty są niepraktyczne: zabierają dużo miejsca i łatwo je zgubić. Z kolei karty płatnicze powodują, że mniej kontrolujemy wydatki i chętniej robimy niezaplanowane zakupy. I chociaż wydawać by się mogło, że niemożliwe jest połączenie zalet obu środków płatności, to startupowi z San Francisco to się udało. Oto Scrip.

Piękny design, unikalna forma i szlachetna miedź. Scrip wygląda jak ekskluzywny gadżet, a przy okazji pozwala odmienić sposób, w jaki korzystamy z pieniędzy. By zapłacić za pomocą Skrip, wystarczy tylko przejechać palcem po jego powierzchni. Trzymanie w dłoni ciężkiego przedmiotu, ma przypomnieć nam, nomen omen, o wadze gotówki i jej wartości. To lekarstwo na abstrakcyjność transakcji bezgotówkowych, które utrudniają kontrolowanie wydatków. Według projektantów z NewDealDesign odpowiedzialnych za gadżet, Scrip z łatwością mógłby zastąpić gotówkę. Studiu zależało przede wszystkim na przywróceniu fizycznego aspektu do płacenia.– Scrip jest urządzeniem, które ponownie wnosi dotyk do myślenia o pieniądzach – wybierania odpowiedniego banknotu czy czucia przyjemnego ciężaru monet w portfelu – tłumaczy Gadi Amit z

NewDealDesign. Pomóc ma w tym niezwykła struktura Scrip – jego powierzchnia składa się z wielu niewielkich sekcji, które w trakcie używania unoszą się lub opadają. Mają one dawać informacje o stanie konta i ilości gotówki na urządzeniu, a także wysokości płaconego rachunku. Ruchy i gesty przypisane do jego obsługi, zostały zainspirowane pierwotnymi gestami, które towarzyszyły płaceniu tradycyjną gotówką. Scrip ma nie tylko ułatwiać płacenie, ale także wymianę gotówki między osobami prywatnymi, może nawet służyć jako przenośny kantor, wymieniając automatycznie jedną walutę na drugą. Scrip nie ściąga pieniędzy bezpośrednio z naszego konta bankowego, ale z własnych zasobów – trzeba go doładowywać jak karty prepaid. Aby potwierdzić tożsamość płacącego, Scrip po prostu połączy się przez Bluetooth z komórką. Podobnie jak z płatnościami zbliżeniowymi, tak samo w przypadku Scrip możemy wydać do 50 dolarów (lub złotych), a sprzedawcy muszą posiadać specjalny czytnik, który ściągnie gotówkę z naszego urządzenia. Ciekawe czy już wkrótce Scrip zastąpi tradycyjne monety.

Źródło: Label / Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.