Nowe życie starych kątów

W każdym mieście są takie strefy, które dawno straciły swój blask, a mieszkańcy je omijają. Wrocławianie znaleźli sposób, by przywrócić je społeczności.

Data publikacji: 27.06.2017

Takie miejsca są wszędzie – szczególnie w dużych miastach. Nieco zaniedbane, opuszczone, niewykorzystane. O których potencjale zapomniano, choć mają one ciekawy klimat i siłę przyciągania. Nie zawsze jednak znajdzie się pomysł i odpowiednie środki na rewitalizację takich przestrzeni, szczególnie jeśli winne są błędy i niedociągnięcia architektoniczne i konieczna jest przebudowa problematycznego miejsca. Architekci z Wrocławia mają jednak pomysł jak stosunkowo niewielkim nakładem ożywić takie „niemiejsca”.

Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski ze Studia NO stworzyli projekt niewielkich instalacji miejskich, które mają odmienić smutne, zapomniane i nieciekawe przestrzenie, by przywrócić do nich miejski gwar i ruch. Ich wizja ma objąć wiele różnych miast w Polsce, a pierwsze tzw. mikroinstalacje pojawiły się we Wrocławiu z okazji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury Archi-box. Według architektów chodzi przede wszystkim o pomysł na ożywienie przestrzeni miejskiej za pomocą prostych form, stworzonych z tanich materiałów. Dlatego powstały m.in. niebieskie leżaki, które mają we Wrocławiu zachęcić mieszkańców do spędzenia czasu nad Odrą niedaleko Mostu Poniatowskiego, a w dodatku kolorują nieco smutny krajobraz.

– Przy pomocy minimalnych środków wyrazu i środków finansowych doprowadzamy do rewitalizacji dziur w miejskiej tkance. Myśląc o całym mieście, na podstawie analiz potrzeb i poszukiwaniach wyrw w urbanistyce Wrocławia przygotowaliśmy serię mikroinstalacji, które sukcesywnie realizujemy – mówi o swoim projekcie Studio NO. Niebieskie leżaki zwróciły uwagę nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale też wielu mediów i specjalistów zajmujących się designem, których ujęła prostota i efektywność mikroinstalacji. W dodatku wprowadzają one prawdziwie festiwalowy klimat do centrów i angażują mieszkańców. Jesteśmy niezwykle ciekawi kolejnych propozycji na odświeżenie miast od Studia NO i mamy nadzieję, że wrocławskie leżaki zawitają także do innych miast, gdzie ożywią nadbrzeża – wyglądają naprawdę zachęcająco!

 

Źródło: Studio NO / Natemat.pl

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.