Nieograniczona szafa Biblioteki Ubrań

Kiedy ostatni raz byliście w bibliotece? To w końcu świetne miejsce, jeśli lubicie czytać, a chcecie zaoszczędzić na książkach lub... ubraniach. Tak, to nie pomyłka!

Data publikacji: 18.10.2017

W Polsce powstaje coraz więcej inicjatyw promujących świadome podejście do zakupów i konsumpcjonizmu. Coraz większą popularność zdobywa między innymi filozofia Zero Waste, a także recycling czy upcycling ubrań oraz sharing economy w modzie. Takie spojrzenie ma być lekiem na kompulsywne kupowanie ubrań i znany problem – szafa pełna, a my nie mamy się w co ubrać. Aby jeszcze bardziej promować świadomość zakupową i rozsądne podejście do modowych zakupów, Marta Niemczyńska i Agnieszka Zawadzka otwierają we Wrocławiu pierwszą w Polsce Bibliotekę Ubrań, która będzie działać online.

Wchodzicie czasem do sklepu i pod wpływem impulsu kupujecie rzeczy, które są aktualnie na czasie, a jednak w domu okazuje się, że dziwnie na was leżą i nie macie ich z czym nosić? Taki konsumpcyjny szał zakupowy to dość częste zjawisko i większości z nas zdarza się raz na jakiś czas. Sposobem, by z tym walczyć może być częstsze zaglądanie do szaf znajomych niż do sklepów – wiele osób pożyczając od siebie ubrania oszczędza czas i pieniądze, które zmarnowaliby na zakupach.

fot. Łukasz Wierzbowski

Czasem potrzebujemy przecież danej kreacji tylko na jeden wieczór – w tym przypadku lepiej ją wypożyczyć niż kupować. Tę filozofię wykorzystano w Bibliotece Ubrań, tyle że na większą skalę. Mechanizm jest identyczny jak ten znany z tradycyjnych bibliotek – po założeniu konta i przejrzeniu katalogu, możecie wypożyczyć maksymalnie cztery rzeczy na określony czas: na weekend lub na pełen miesiąc. Po tym czasie ubrania są od was odbierane przez kuriera, a następnie czyszczone i doprowadzane do stanu „tip top” w Bibliotece. Po tych zabiegach są gotowe do wypożyczenia przez kolejne osoby. Wysyłka odbywa się za pomocą kuriera i jest wliczona w cenę pakietu – opcja weekendowa to koszt 84 pln, zaś w przypadku opcji miesięcznej wynosi 197 zł. Każde ubranie, które trafia do Biblioteki Ubrań, jest starannie wybierane przez założycielki – idea jest taka, by dostępne były rzeczy niezwykłe, dobre jakościowo, ciekawe, tak by wypożyczenie ich dawało możliwość spróbowania czegoś zupełnie nowego, ale też wyjątkowego.

fot. Patrycja Konieczna

fot. Patrycja Konieczna

fot. Patrycja Konieczna

W przyszłości być może powstanie też opcja, by wysyłać do Biblioteki własne ubrania. Jak na razie jednak czekamy na oficjalne otwarcie Biblioteki Ubrań – platforma powinna ruszyć na przełomie listopada i grudnia. Jeśli nie możecie się doczekać, dostępny jest już landing page: www.bibliotekaubran.pl, gdzie możecie zapisać się do newslettera. Nie możemy się doczekać otwarcia Biblioteki Ubrań – może okazać się świetną opcją na Sylwestra.

Założycielki Marta Niemczyńska i Agnieszka Zawadzka

 

Źródło: Fashionbranding.pl / Biblioteka Ubrań

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.