Niebanalny aparat

Koniec z setkami identycznych fotek!

Data publikacji: 26.09.2016

Lubisz pstrykać zdjęcia niczym stereotypowy japoński turysta? W twoich albumach z wakacji pełno jest identycznych ujęć, którym brakuje charakteru? To zmora wielu z nas, szczególnie w czasach, kiedy dzięki aparatom cyfrowym ogranicza nas jedynie rozmiar karty pamięci, a każda komórka wyposażona jest w aparat. W takiej sytuacji łatwo popaść w bezrefleksyjne pstrykanie. Efekt? Zalew podobnych ujęć.

Są jednak metody, by z tym walczyć. Jednym z nich jest Camera Restricta. To nietypowy aparat, który... nie pozwala robić banalnych, powtarzalnych zdjęć. Kiedy urządzenie zdecyduje, że nasz kadr nie różni się od dziesiątek innych, zablokuje możliwość zrobienia zdjęcia – wizjer staje się czarny, a spust migawki chowa się w obudowie. Camera Restricta działa w oparciu o dwa systemy. Pierwszy z nich sprawdza w pamięci aparatu, ile razy sfotografowaliśmy dane miejsce i jeśli stwierdzi, że podobnych ujęć jest zbyt wiele, włączy blokadę. Drugi system wykorzystuje internet, by przeszukać zdjęcia z portali takich jak Flickr czy Panoramio, które były geotagowane w promieniu 35 metrów od użytkownika. Tu także stracimy możliwość pstryknięcia kolejnej fotki, jeśli aparat znajdzie za dużo bliźniaczych zdjęć. Ma to skłonić do bardziej refleksyjnej fotografii, próbowania różnych technik, ujęć i punktów widzenia oraz zabawy perspektywą. Jeśli idzie o korpus Camery Restricta, to wykonano go dzięki technologii druku 3D, a design przyjemnie nawiązuje do stylu retro. Aparat wyposażono w GPS oraz wi-fi, a także autorskie oprogramowanie. Za projekt odpowiada niemiecki artysta, Phillip Schmitt, który postanowił walczyć z brakiem kreatywności współczesnych fotografów amatorów.

– Skutkiem ubocznym wprowadzonych ograniczeń byłyby nowe doznania, jak dreszczyk emocji towarzyszący wykonywaniu pierwszego, bądź ostatniego zdjęcia w danej lokacji – podkreśla Schmitt. I chociaż aparat jest raczej artystyczną manifestacją, niż faktycznym produktem, to artysta nie wyklucza jego komercjalizacji, szczególnie, że mógłby być wykorzystany także tam, gdzie istnieją restrykcje dotyczące fotografowania (np. miejsca kultu, czy elementy objęte prawem autorskim). To całkiem realne, szczególnie, że projekt wzbudził wiele zainteresowania w mediach. Czy ten kontrowersyjny aparat uzdrowi nasze albumy ze zdjęciami?

 

Źródło: Fotopolis / Camera Obscura

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.