/hamag/assets/samsung-addwash-skarpetki-slider-jpg-2460.jpeg

Naukowa strona ginących skarpetek

Nie ma chyba osoby, której nigdy nie zginęła skarpetka w praniu. Jak to się dzieje?

Data publikacji: 12.05.2016
Wokół ginących w niewyjaśnionych okolicznościach skarpetek podczas prania wyrosło na przestrzeni lat wiele legend. Zamiast je powielać, firma Samsung postanowiła podejść do tego tematu w bardziej naukowy sposób. Przeprowadziła badanie, dzięki któremu zdołała wypunktować najważniejsze przyczyny gubienia skarpet, a nawet wyprowadzić wzór określający prawdopodobieństwo ich utraty.

Badanie przeprowadzone przez firmę Samsung, psychologa dra Simona Moore'a i statystyka Geoffa Ellisa wykazało, że przeciętny Brytyjczyk gubi ponad 15 skarpet rocznie, co przy średniej długości życia na poziomie 81 lat oznacza wzrost do liczby równej 1264. Średnio taka na pozór błahostka kosztuje go około 14 000 złotych. Czy można temu zaradzić? Według koreańskiego producenta – zdecydowanie tak. Odpowiedzią zaś ma być nauka.

Naukowcy wypunktowali najważniejsze przyczyny gubienia skarpet. Są to: niezauważone wpadnięcie skarpety, na przykład pod meble, oddzielanie od pary (lub nieuważne dobieranie) do prania oraz nieprzypięcie jej do sznura podczas suszenia. 

Naukowa strona ginących skarpetek

Utrata skarpet może mieć także podłoże psychologiczne. Według naukowców gubienie bielizny jest ściśle powiązane, na przykład, z rozproszeniem odpowiedzialności – gdy praniem w domu zajmuje się więcej niż jedna osoba. Kolejne powody to heurestyka, czyli świadomość wzrokowa i nastawienie potwierdzające – po zniknięciu skarpety szukamy jej tylko w oczywistych miejscach, a gdy jej tam nie ma, zakładamy, że już jej nie znajdziemy. Wreszcie, behawioralne błędy poprzez zaniechanie i działanie – na przykład: niewracanie po pozostawioną skarpetę lub kopnięcie jej pod łóżko.

Na podstawie swoich badań i analiz naukowcy wyprowadzili wzór na wskaźnik możliwości utracenia skarpety (im wyższy, tym większe prawdopodobieństwo). Ot on: wskaźnik = (L + C) – (P * A), gdzie:

  • L – wielkość prania (liczba prań w tygodniu * liczba osób),
  • C – złożoność prania (liczba rodzajów prań w tygodniu * liczba skarpet pranych w tygodniu),
  • P – nastawienie do prania (od 1 do 5, im wyższy wskaźnik, tym bardziej pozytywne),
  • A – stopień uwagi (suma działań przed praniem: sprawdzanie kieszeni, odwijanie rękawów, przewracanie i rozwijanie skarpet).

Pralka Samsung AddWash

Według firmy Samsung, dzięki pralkom AddWash prawdopodobieństwo zgubienia skarpetek może znacząco zmaleć. Część powodów jest bowiem likwidowana za sprawą wprowadzenia możliwości dodawania ubrań i bielizny w trakcie pracy urządzenia.

Źródło: SamsungSprawdź ceny - Beurer KS 19 Breakfast

Zobacz także

Pralki / #Artykuł

classic-jpg-12285

Jaką pralkę wybrać? TOP 10

Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę kupić, to dobrze trafiłeś. Przedstawiamy 10 najlepszych pralek w różnych cenach, w zależności od zasobności portfela znajdziesz tu pralkę dla siebie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki w 2020 roku.

Pralki / #Artykuł

samsung-ai-control-icon-jpg-13075

Ta pralka chce Cię poznać

Piorą szybciej i oszczędniej, a do tego są inteligentne i delikatne dla tkanin. Nowe pralki Samsung AI Control są w stanie skutecznie zwiększyć twój komfort, a to tylko początek wyliczanki.

Pralki / #Test

classic-jpg-12915

Pralka Samsung WW10M86INOA - czy warto inwestować w nowoczesne technologie?

Samsung QuickDrive WW10M86INOA to dopracowana w każdym detalu pralka z półki premium. Jest cicha, bardzo pojemna, gwarantuje znaczne przyśpieszenie procesu prania, energooszczędność i wydajność na lata. Czy jest warta inwestycji?