Najpiękniejsze zdjęcia zrobione smartfonem

Czy do zrobienia dobrego zdjęcia konieczna jest wypasiona lustrzanka? Niekoniecznie – te fotki udowadniają, że liczy się pomysł i moment.

Data publikacji: 15.07.2017

Jeszcze niedawno uważano, że do zrobienia zdjęcia, które nadawałoby się na okładkę National Geographic, trzeba ogromnego talentu, doświadczenia i profesjonalnego sprzętu z najwyższej półki. Jednak w ciągu ostatnich lat aparaty w naszych telefonach są na tyle doskonałe, że śmiało mogą konkurować z drogimi lustrzankami. Smartfony mają tą przewagę, że zawsze są pod ręką, by uchwycić niezwykłe chwile i piękne kadry. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej konkursów fotograficznych skierowanych wyłącznie do pstrykających telefonem. Tak jest w przypadku iPhone Photography Award, które właśnie przyznano po raz dziesiąty.

Wymagania? Posiadanie zdjęcia zrobionego iPhone'm, iPodem lub iPadem, które wcześniej nie było publikowane. To wystarczy, by wziąć udział w konkursie iPhone Photography Awards organizowanym przez Apple. Zgłaszane zdjęcia nie powinny być też edytowane i poprawiane zewnętrznymi programami, chociaż korzystanie z aplikacji dedykowanych na iOS jest już dozwolone. Do wyboru jest aż 18 kategorii, m.in. pejzaże, serie, zwierzęta i portrety. Udział w konkursie nie jest jednak bezpłatny – wymagana jest symboliczna opłata 3,5 dolara za jedno zgłoszone zdjęcie, jednak nagrody są całkiem hojne.

W tym roku organizatorów zaskoczyła ogromna ilość zgłoszeń oraz wysoki poziom prac. Tysiące zdjęć nadesłano z 140 krajów, a wśród wyróżnionych autorów są także Polacy. Zwycięzcą został Sebastiano Tomada z Nowego Jorku, którego zdjęcie przedstawia dwójkę dzieci na ulicach Iraku, na tle zniszczonych i podpalonych budynków. Doceniono także fotografię przedstawiającą zniszczone dłonie robotnika, wykonaną przez Brendana Ó Sé. Wszystkie nagrodzone zdjęcia wyglądają bardzo profesjonalnie – trudno byłoby zgadnąć, że nie zostały wykonane lustrzanką. Apple pilnie weryfikuje przesłane prace, a każde zrobione profesjonalnym sprzętem lub poprawiane, zostaje zdyskwalifikowane. Jeśli posiadacie sprzęt Apple i oko do unikalnych kadrów, możecie zmierzyć się z tematem fotografii smartfonem już za rok.

 

Źródło: IPPAWARDS

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.