/hamag/assets/wall-slajd-1-jpg-7287.jpeg

Najlepszy dom świata jest w Polsce!

Polscy projektanci od kilku lat cieszą się uznaniem zagranicznych mediów i organizacji. Nic dziwnego, skoro powstają u nas takie cuda jak „Arka Koniecznego”.

Data publikacji: 17.01.2017

„Wallpaper” to prestiżowy magazyn, który od lat śledzi najnowsze trendy w sztuce oraz designie. Co roku wyłania studia, architektów, miejsca i projekty, które wyróżniają się na tle innych. Prestiżowe jury ocenia niezwykle pomysły i osoby w 11 różnorodnych kategoriach, takich jak najlepsze miasto, najlepszy projektant, najlepsza nowa restauracja czy najlepsze kolekcje domów mody. Każda nagroda przyznana została nie bez powodu, a coroczni zwycięzcy charakteryzują się świeżością designu oraz elementem zaskoczenia. Wśród nagrodzonych do tej pory projektów znalazły się prace sław takich jak Zaha Hadid czy Herzog & de Meuron. W ten obraz idealnie wpisuje się „Arka Koniecznego”.

To prywatny dom położony na południu Polski na wzgórzach w Brennej, zaprojektowany przez studio KWK PROMES z Katowic. Surowość i prostota projektu pięknie współgra z okolicznym, zielonym krajobrazem i łąką, na której jest położony. Sama bryła domu nawiązuje do mitycznej arki, której idylliczność odnaleźć można w pobliskiej naturze. Beton, przeszklenia i proste linie nadają arce nowoczesności. Jej wnętrze jest minimalistyczne, ale wygodne, a całości trudno odmówić pewnej sielskości. Dobrze wykorzystana przestrzeń pozwoliła na wydzielenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym oraz trzech sypialni, a także tarasu. Nietypowa bryła ma nie tylko zwracać uwagę – to sposób, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Dom położony jest bowiem z dala od ludzi, a kształt arki pozwala na wywindowanie poziomu mieszkalnego do pierwszego piętra. To ważne także dlatego, że dom nie jest w żaden sposób odgrodzony. Konstrukcja jest także swego rodzaju mostem, po którym spływa woda, co ma uchronić budynek przed osunięciem po stromym zboczu. W tej chwili mieszka w niej sam architekt z KWK Promes, Robert Konieczny wraz z rodziną, który wyjątkowo zadbał o najmniejszy detal projektu. Funkcjonalność budynku jest w tym przypadku równie istotna co widoki za oknem. Zostało to docenione przez jury „Wallpaper”. „Arka Koniecznego” wygrała w konkursie z czterema innymi projektami, m.in. ze Stanów Zjednoczonych czy Japonii. Nie jest to pierwszy nagrodzony budynek od KWK PROMES – tytuł najlepszego budynku III RP otrzymał Dom Aatrialny, natomiast za przestrzeń publiczną wielokrotnie nagradzano Centrum Dialogu Przełomy.

 

Źródło: Archinea / Wallpaper / KWK PROMES

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.