Muzeum by IKEA

Gigant szwedzkiego designu otwiera Muzeum poświęcone marce.

Data publikacji: 16.05.2016
Kto z nas nie ma w swoim domu choć jednej rzeczy ze znaczkiem Ikea? Szwedzka sieć z minimalistycznym i przyjaznym designem oraz nie mniej kultowymi pulpecikami doczekała się własnego muzeum. Już w czerwcu Muzuem Ikei w Älmhult otworzy swoje drzwi dla odwiedzających.

Szwedzka marka to nie tylko proste pomysły na wystrój wnętrz. To także ponad 70 lat historii tworzenia przestrzeni wokół siebie i pomysłów na to, jak ułatwić codzienne życie przeciętnego konsumenta. W powstającym właśnie muzeum zobaczymy nie tylko najbardziej kultowe modele czy rozwiązania. Zajrzymy także za kulisy organizacji, zarówno te kreatywne, jak i biznesowe. Zarząd marki nie ukrywa, że swoją historią i wizją chce się dzielić i nie ma nic do ukrycia – na wystawie do wglądu zwiedzającym udostępniono nawet największe błędy i wpadki Ikei! Jednym z punktów zwiedzania będą różnorodne aranżacje mieszkań z całego świata z wykorzystaniem dwóch flagowych produktów: regału Billy i sofy Klippan.

Na miejsce muzeum wybrano budynek w którym znajdował się pierwszy, otwarty w 1958 r., sklep Ikea. Wewnątrz zobaczymy także fragment oryginalnej aranżacji, a także okładkę katalogu z 1978 r. W muzeum planowane są także wystawy okresowe – pierwszą z nich osadzona zostanie wokół przestrzeni kuchennej. Niektórzy mieli już okazję ją podziwiać we Włoszech w ramach #IKEAtemporary. Dodatkowo w kuchni serwowane będą różnorodne interpretacje słynnych pulpecików, a sklep z pamiątkami ma oferować unowocześnione wersje historycznych już produktów marki.

Fani designu ze Skandynawii nie tylko poznają markę od podszewki, ale też poznają historie mebli i przestrzeni w kontekście zmiany stylu życia i przemian społecznych od chwili założenia marki w 1943 r. przez siedemnastoletniego Ingvara Kamprada do dziś. W tej chwili Ikea to niemal 400 sklepów w prawie 50 krajach, a premiery nowych kolekcji i katalogów wywołują sporo emocji. W Polsce znajduje się 9 placówek sieci, a nasz kraj to znaczący dostawca dla Ikea, produkujący ponad 4 tysiące produktów z oferty marki. Wielkie otwarcie zapowiedziano na 30 czerwca tego roku.

Źródło: Ikea Museum/Franchisor

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.