Moda użytkowa w MoMa

Czasami na pokazach mody można zobaczyć projekty niezwykle artystyczne, ale mające niewiele wspólnego z wygodnym ubraniem. Dlatego muzeum MoMA składa hołd modzie użytkowej.

Data publikacji: 23.10.2017

Nowojorskie Museum of Moder Art to prawdziwy raj dla miłośników sztuki i designu. Wymieniane jest jako jedna z największych i zarazem najbardziej wpływowych placówek tego typu. To tutaj od niemal 90 lat można zobaczyć dzieła artystów światowej klasy, takich jak Van Gogh, Bacon czy Picasso. Jednak najnowsza wystawa, którą można podziwiać w MoMA zamiast na sztukę stawia na funkcjonalność i ukazuje urodę zwykłych przedmiotów, które niektórzy z nas mają w szafach. „Items: Is Fashion Modern?” to rzut oka na modę nieskomplikowaną i wygodną, ale też taką, która dzięki prostocie stała się kultowa.

111 projektów, które z pozoru mogą wydawać się zwykłe, ale ich wpływ na współczesną modę jest ogromny – oto wystawa „Items: Is Fashion Modern?” w skrócie. Czym wyróżniają się prezentowane na niej ubrania? Wszystkie są wygodne, funkcjonalne i noszone po dziś dzień. Na wystawę trafiły m.in. dżinsy (model Levi's 501 z 1947 roku), bandana, japonki, biały t-shirt czy bardziej egzotyczne sari lub burka. Włącznie z prototypami i koncepcjami, wystawa obejmuje aż 350 eksponatów, które mają według inicjatorów wystawy pokazać, że moda to nie tylko ubranie, ale też symbol.

– Podobnie jak inne oblicza designu, moda istnieje w skomplikowanym systemie, który obejmuje m.in. politykę i ekonomię, kulturę czy technologię, a także odpowiedni styl. Wystawa „Items: Is Fashion Modern?” analizuje ten złożony system, używając każdego elementu jako obiektywu – opowiada kurator wystawy, Paola Antonelli. Ubrania ułożone są tematycznie i często nawiązują do kulturowych skojarzeń czy stereotypów, prezentowane są też różne wersje danego stroju. Przykładem może być słynna mała czarna w klasycznym ujęciu od Chanel lub wersji nowoczesnej, stworzonej dzięki technologii druku 3D. Wśród prezentowanych projektów, zobaczyć będzie można też dzieła marek takich jak Hermes Birkin, Cartier,Givenchy, Rick Owens, Arnold Scaasi, Chanel, Christian Dior, Nike czy Versace. Wystawę poświęconą modzie użytkowej, będzie można podziwiać w MoMa do 28 stycznia 2018 roku.

 

Źródło: Dezeen / Viva

Zobacz także

HAmagowe nowiny / #News

archi-classic-jpg-11636

WIECZORY Z ARCHITEKTURĄ w listopadzie!

ARCH_event w listopadzie zaprasza na trzy WIECZORY Z ARCHITEKTURĄ – trzy różne miejsca, trzech zdolnych polskich architektów i potrójna możliwość zdobycia informacji na temat nowości produktowych w Polsce.

HAmagowe nowiny / #News

konwent-classic-jpg-11604

Konwent Rozwoju 3#: biznes ponadczasowy!

Konwent Rozwoju 3# już 17 listopada odbędzie się w Poznaniu! Zapraszamy wszystkich tych, którzy stawiają na progres!

HAmagowe nowiny / #News

proday-classic-1-jpg-11513

#PROday – event dla branży wnętrzarskiej

Interesujecie się urządzaniem wnętrz? Chcecie podzielić się swoim nowatorskim pomysłem? Poznajcie projekt #PROday!