/hamag/assets/mindosis-slajd-jpg-10807.jpeg

Mindosis, apteczka dla zdrowia psychicznego

Choroby psychiczne to wciąż dla wielu temat tabu. Na szczęście design coraz częściej pomaga je oswoić i pomóc naszej psychice.

Data publikacji: 17.08.2017

Jeśli zatniecie się w palec zazwyczaj sięgacie po wodę utlenioną oraz plaster. Na migrenę większość z nas ma w apteczce leki przeciwbólowe. Poważniejsze problemy łatwo rozwiąże wizyta u lekarza czy w szpitalu. Co jednak, jeśli zamiast drobnego wypadku w kuchni lub ogrodzie i lekkiego skaleczenia, mamy do czynienia z problemem natury psychicznej, którego nie widać gołym okiem? W tym przypadku sprawa się komplikuje, a tradycyjna służba zdrowia nie oferuje szybkiej i doraźnej pomocy. Na to, jak rozwiązać ten problem, wpadła projektantka z prestiżowego Central Saint Martins w Londynie.

Sara Lopez Ibanez doświadczyła wielu nieprzyjemności ze strony służby zdrowia, kiedy próbowała rozwiązać swoje problemy ze zdrowiem psychicznym. Zniechęcona niezbyt profesjonalnym podejściem lekarzy, postanowiła wziąć sprawy we własne ręce i stworzyła zestaw, który ma zdiagnozować chorobę i zaplanować leczenie. Mindosis, bo tak nazywa się projekt Lopez Ibanez, to specjalna, minimalistyczna apteczka o pięknym wyglądzie oraz ciekawym podejściu do zdrowia psychicznego. Projektantka chce pozbyć się wstydu i zażenowania, jakiego sama doświadczyła przez własne problemy zdrowotne. Odkrycie, że nie jest jedyną osobą, która miała podobne odczucia w kontakcie z publiczną służbą zdrowia, okazało się mobilizujące. Tworząc Mindosis postawiła przede wszystkim na empatię, której brak u lekarzy tak boleśnie odczuła. Pracę nad zestawem rozpoczęła od przeczytania materiałów dotyczących dostępnych terapii w ramach publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, odwiedzania eventów związanych z tematem zdrowia psychicznego i poszerzeniem wiedzy na temat diagnozy chorób psychicznych.

– Narzędzia Mindnosis to zestaw ćwiczeń, które pomogą zrozumieć emocjonalny niepokój i poczuć się lepiej. Zostały one zaprojektowane wraz z ludźmi, którzy doświadczyli problemów ze zdrowiem psychicznym – wszystko po to, by zestaw udzielał maksimum wsparcia – podkreśla projektantka. W zestawie znajduje się kilka narzędzi, które mają w tym pomóc. Pierwszym z nich jest Discover, czyli zestaw kolorowych karteczek dotyczących różnych aspektów naszego życia, których mogą dotyczyć problemy. Dopasowując odpowiedni kolor do odpowiednich miejsc w specjalnym dzienniku, łatwo można ustalić aktualne emocje, lęki i ich źródła. Mindosis zawiera także wskazówki i gotowe rozwiązania podpowiadające, jak sobie z nimi radzić. Całość opiera się na faktycznie stosowanych terapiach oraz inteligentnemu designowi. Kwestia zdrowia psychicznego coraz częściej wypływa publicznie, a dzięki pomysłom takim jak Mindnosis, może uda się walczyć z niektórymi schorzeniami, które mogą utrudniać normalne funkcjonowanie wielu osobom.

 

Źródło: Dezeen / Behance / Label

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.