/hamag/assets/greatcity-slajd-960-jpg-5302.jpeg

Miasto przyszłości

W Chinach powstaje bardzo nietypowe miasto.

Data publikacji: 06.10.2016

Współczesne miasta są coraz bardziej inteligentne. Wykorzystanie najnowszych technologii pozwala wynieść je na zupełnie nowy poziom. W Europie walczymy z brakiem miejsca i stawiamy na ochronę zabytkowych zabudowań, natomiast w Afryce czy Azji nowoczesne miasta mogą powstawać od zera i zadziwiać nas innowacyjnymi rozwiązaniami jak z filmów science fiction. Jakie powinny być? Kompaktowe i przyjazne środowisku. Takie będzie chińskie miasto Great City powstające w Chengu Tianfu.

Wolne od zanieczyszczeń i samowystarczalne. Oto idealne miasto według chińskich władz. Dlatego Great City ma być niezwykle kompaktowe – ma to całkowicie wykluczyć potrzebę posiadania auta. Wszędzie będzie można dotrzeć komunikacją miejską lub pieszo. Małe miasto ułatwia poruszanie się po nim i sprawia, że najważniejsze rzeczy znajdują się w zasięgu ręki. Miasto pomieścić ma około 80 tysięcy osób czyli mniej więcej 30 tysięcy rodzin na 1,3 kilometra kwadratowego. To niewiele, jednak dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu ma nie być za ciasne, ale wygodne – wszędzie można będzie dotrzeć w ciągu 10 minut. Jest to kompletne przeciwieństwo amerykańskich miast, gdzie centrum wieczorami pustoszeje, a mieszkańcy uciekają z niego do domów położonych na obrzeżach, często wiele kilometrów od miejsca pracy.

Futurystyczne miasto jest zbudowane na okręgu i otoczone terenami zielonymi, gdzie ma być produkowana żywność niezbędna do zaspokojenia metropolii. Dzięki temu ograniczone zostaną także zanieczyszczenia i korki związane z transportem żywności. Do wyżywienia mieszkańców mają wystarczyć jedynie okoliczne farmy. Jak podkreślają twórcy, jest to możliwe ze względu na legendarną wręcz żyzność okolicznych ziem. Poza farmami na zewnątrz, w środku 15% powierzchni zostanie zamienionych na tereny zielone i parki. Takie „zielone” miasto ma zużywać 48% mniej energii i 58% mniej wody. Ma być także doskonale skomunikowane z okolicznymi miastami – dotarcie do nich ma zajmować do 15 minut. Puste przestrzenie w Azji zachęcają do budowania miast, które zdumiewają przyjaznym rozplanowaniem i przemyślaną architekturą. Chcielibyście zamieszkać w jednym z nich?

 

Źródło: Bussines Insider

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.