Meble z IKEI dzięki energii odnawialnej?

Do 2020 roku cała sieć IKEA na świecie ma stać się niezależna energetycznie.

Data publikacji: 21.01.2016

Ikea

Czy już niedługo stoliki, łóżka i półki na książki dostępne w sklepach IKEA będą produkowane w głównej mierze przy użyciu energii otrzymywanej z wiatru lub słońca? Popularna szwedzka firma od wielu lat konsekwentnie prowadzi politykę mającą na celu zwiększanie efektywności energetycznej. Sieci IKEA udało się zmniejszyć zużycie energii dzięki wprowadzeniu szeregu rozwiązań, jak montaż oświetlenia LED, unowocześnienie systemów wentylacyjnych, wykorzystywanie odpadów biomasowych do ogrzewania hal produkcyjnych, czy instalowanie pomp ciepła. W rezultacie – w samej Polsce fabryki IKEA Industry w przeciągu 5 lat zużyły o 20% mniej energii, oszczędzając globalnie 133 mln euro. IKEA na dodatek mocno inwestuje w „zieloną energię”. Zgodnie z deklaracjami firmy, rok 2015 miał się zamknąć nakładami inwestycyjnymi rzędu 1,5 mld euro. Środki przeznaczone zostały na montaż 700.000 paneli słonecznych i budowę 314 turbin wiatrowych (z czego 80 w Polsce). Już za 4 lata cała sieć IKEA ma wytwarzać tyle energii odnawialnej, ile sama konsumuje, osiągając tym samym energetyczną samowystarczalność.

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.